Fot. Anna Rezulak / Materiały prasowe. Na zdjęciu Wojciech Smarzowski

Najpierw była „Nienawiść”, potem powstał „Wołyń”. O tym, jak wygląda adaptacja dzieła literackiego na potrzeby filmu będą mówić w Rzeszowie 10 grudnia Wojciech Smarzowski i Stanisław Srokowski.

W grudniu szykuje się kolejne spotkanie autorskie. Tym razem gośćmi Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej będą pisarz Stanisław Srokowskiego i reżyser Wojciech Smarzowski, twórca m.in. głośnego w ostatnim czasie filmu „Kler”. Rozmowa z gośćmi będzie dotyczyła adaptacji dzieła literackiego i realizacji filmu „Wołyń”, który powstał w 2016 roku na kawie „Nienawiści” Srokowskiego.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia o 18:00 w WiMBP (ul. Sokoła 13). Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w Informatorium, pok. 25, ul. Sokoła 13 w poniedziałek w godz. 12:00-20:00, od wtorku do piątku 9:00-20:00, w soboty 9:00-15:00.

Stanisław Srokowski to prozaik, tłumacz, poeta i publicysta. Od 1995 r. jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie czasopisma edukacyjno-twórczego, tworzonego przez dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat „Nowe Twarze” (wcześniejszy tytuł: „Gazeta Dzieci”). 

Zdjęcie: TVP

Srokowski opublikował kilkanaście tomików poezji, kilkanaście powieści, autor kilku sztuk teatralnych, książek dla dzieci i młodzieży, licznych nowel i opowiadań, słuchowisk radiowych i felietonów. Jest także autorem powieści i opowiadań kresowych. Na kanwie opowiadań ze zbioru „Nienawiść” (2006), powstał scenariusz filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Wojciecha Smarzowskiego przedstawiać raczej nie trzeba, ale dla formalności to polski reżyser filmowy i teatralny, a także scenarzysta, realizator filmów dokumentalnych, reklamowych oraz teledysków. Na swoim koncie ma „Wesele”, „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”. Smarzowski jest jednym z najwybitniejszych twórców współczesnego polskiego kina. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Oprócz filmów fabularnych, Smarzowski wyreżyserował część odcinków kilku seriali m.in. „Na Wspólnej” oraz „BrzydUla”. Charakterystyczną cechą twórcy jest współpraca z tymi samymi aktorami, do których należą m.in. Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel czy Lech Dyblik.

Wojciech Smarzowski jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Złote Lwy czy Orły. Reżyser jest także nagradzany za mocne i bezkompromisowe kino. W 2004 r. został laureatem nagrody Paszport Polityki w kategorii film za  reżyserię („Wesele”). Czterokrotny laureat Orła za najlepszą reżyserię – nagrody przyznawanej przez Polską Akademię Filmową.  

W 2014 r. Smarzowskiego odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej”. Smarzowski jest także członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama