Zdjęcie: Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego
Reklama

Za budowanie dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy Polakami i Niemcami Rita Süssmuth otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uroczystości związane z nadaniem tytułu odbędą się za tydzień.

Rita Süssmuth, przewodnicząca Bundestagu w latach 1988-1998, zostanie doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tytuł ten polityczce przyznano na wniosek Wydziału Socjologiczno-Historycznego UR. Laudatorem jest prof. dr hab. Aleksander Bobko.

– Przyznanie profesor Ricie Süssmuth doktoratu honorowego przez Uniwersytet Rzeszowski jest próbą wyrażenia uznania dla jej dorobku naukowego. Ponadto – szacunku dla sposobu prowadzenia działalności politycznej w przełomowym dla Europy okresie i wreszcie wdzięczności za niezwykle pozytywny wkład w budowanie dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy Polakami i Niemcami – wyjaśnia Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR.

Uroczystość odbędzie się 22 stycznia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 11:00 w auli „Kula” (bud. A0, ul. Pigonia 1).

Prezentację sylwetki prof. Rity Süssmuth wygłosi prof. Paweł Grata, dziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego, z kolei laudację na cześć polityczki wygłosi były rektor UR, prof.  Aleksander Bobko, obecny wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Podczas uroczystości wykład wygłosi również sama  Rita Süssmuth.

Prof. Süssmuth to naukowiec i polityk. W latach 2000-2001 przewodniczyła Niezależnej Komisji Imigracji. Od 2002 do 2004 r. stała na czele Rady Ekspertów ds. Imigracji i Integracji. Od 2004 do 2005 r. należała do Światowej Komisji ds. Migracji Międzynarodowych.

W 2007 r. Rita Süssmuth otrzymała nagrodę imienia Theodora Heussa za pionierskie zasługi dla integracji muzułmanów i migrantów. Od 2005 r. jest przewodniczącą Instytutu Polskiego w Niemczech. W 2008 r. objęła funkcję przewodniczącej zarządu Niemiecko-Polskiej Fundacji Naukowej. Od 2006 r. jest członkiem konwentu Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, któremu przewodniczy od 2010 r.

Od 2006 r. prof. Süssmuthjest zaangażowana w prace przy tworzeniu Turecko-Niemieckiego Uniwersytetu w Stambule. Od 2010 r. jest przewodniczącą Niemieckiego Konsorcjum Szkół Wyższych Turecko-Niemieckiego Uniwersytetu w Stambule.

W latach 2011-2012 Rita Süssmuth była członkiem Grupy Wysokiego Szczebla ds. Konsensusu dla Profesjonalistów i Imigracji. Za swoje polityczne zaangażowanie otrzymała wiele nagród i odznaczeń.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama