Zdjęcie: Facebook.com / Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie jeszcze w tym roku będzie miał swojego robota chirurgicznego da Vinci. To specjalista w trzech dziedzinach: urologii, ginekologii oraz chirurgii ogólnej. Kolejka do operacji ma się skrócić do dwóch miesięcy.

Da Vinci to supernowoczesny robot. Doskonałe narzędzie w rękach chirurga. Działa z niemal zegarmistrzowską precyzją. Ułatwia lekarzom cięcia i maksymalnie zawęża obszar interwencji chirurgicznej.

Lekarze ze szpitala przy ul. Szopena, operują z udziałem robota da Vinci, od maja 2021 roku. Ale do tej pory robot był wypożyczany i tylko na osiem dni w miesiącu. Ten nowy, to będzie wyższy model. 

– Przy bardziej skomplikowanych zabiegach, będzie można skrócić czas trwania zabiegu o kilkanaście minut. Dzięki temu, że nie trzeba będzie przełączać robota – tłumaczy różnice dr Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW nr 1 w Rzeszowie. 

Lekarze z KSW nr 1 specjalizują się w operacjach urologicznych, polegających na usunięciu prostaty z powodu nowotworu. Przez ponad rok, w asyście robota da Vinci, wykonali prawie 300 operacji. To najlepszy wynik w kraju. 

Z pomocą nowego robota będą mogli operować także guza nerki i pęcherza moczowego oraz poszerzyć zakres zabiegów ginekologicznych i z chirurgii onkologicznej. A kolejka na zabieg ma się skrócić z czterech miesięcy do dwóch. 

Nowy robot kosztuje 14 mln zł. Jego zakup miał sfinansować urząd marszałkowski, któremu podlega szpital przy ul. Szopena. Ostatecznie okazało się, że samorząd zapłaci połowę tej kwoty. Druga będzie pochodzić z budżetu państwa. 

 – Bardzo się cieszymy, że ten montaż finansowy udało się dopiąć w bardzo mile brzmiących proporcjach 50 na 50 – mówi z uśmiechem Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

– Nasze województwo będzie miało dostęp do nowoczesnych procedur realizowanych szybko i skutecznie – podkreśla Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która również złożyła swój podpis na umowie o dofinansowanie.

W czwartek, 13 października, do Rzeszowa przyjechała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Przekonywała, że w Warszawie urzędnicy dobrze znają potrzeby mieszkańców. – Inwestujemy pieniądze w całej Polsce, a Podkarpacie potrzebuje tych środków znacznie więcej – mówiła. 

A będzie potrzebowało jeszcze więcej, bo jest pomysł, aby w Rzeszowie powstało centrum szkoleniowe dla lekarzy, którzy zajmują się robotyką chirurgiczną.

– W Polsce rynek chirurgii robotycznej rozwija się dynamicznie, natomiast brakuje kadr. Chcielibyśmy być ośrodkiem, które będzie przygotowywać te kadry – powiedział dr Paweł Wisz, który przez wiele lat, za granicą, zdobywał doświadczenie w robotycznym operowaniu nowotworów prostaty, a teraz także szkoli młodych adeptów robotyki.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama