Roboty da Vinci operują w KSW nr 1. W piątek sześć zabiegów

0

Aż sześć operacji z użyciem robotów da Vinci wykonanych zostanie w piątek w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1. Przy zabiegach asystują zagraniczni lekarze. 

 

 

Operacje z udziałem robota da Vinci KSW nr 1 rozpoczął w maju. Urządzenie jest dzierżawione od zewnętrznej firmy, narzędzia do niego finansuje samorząd województwa. 

Do tej pory szpital w Rzeszowie wykonał 71 zabiegów. Teraz ma szansę poprawić ten wynik, bo drugiego robota udostępnił mu bezpłatnie dystrybutor systemów w Polsce – firma Synektik.

– Nowotwory urologiczne, a zwłaszcza leczenie raka prostaty, to jeden z kilku obranych przez nas kierunków rozwoju – mówi dr Janusz Ławiński, dyrektor szpitala. – Potrzeby pacjentów w tym zakresie pokazała frekwencja ostatniej Białej Soboty. W ciągu kilku godzin skonsultowaliśmy ponad 300 pacjentów z grup ryzyka i podejrzeniami nowotworu gruczołu krokowego – dodaje. 

Sześciu jednego dnia

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Rzeszowski szpital jako jedyny w Polsce wykonuje zabiegi z użyciem dwóch robotów da Vinci jednocześnie.

Dzięki temu w ciągu jednego dnia u pięciu pacjentów Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej wykonane zostaną operacje radykalnej prostatektomii. Najmłodszy z operowanych ma 59 lat, najstarszy – 74.

W piątek roboty da Vinci pomogą także usunąć guz nerki u 43-letniego mężczyzny. Każdy z zabiegów potrwa ok. 2 godz.

Operacje wykonuje dr Paweł Wisz. Pomagają mu doświadczeni operatorzy robotów da Vinci: dr Stefano Puliatti, szefa kliniki urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie oraz dr Ruben de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst.

– We wszystkich zabiegach operatorzy wspierani są przez przeszkolony czteroosobowy zespół lekarski, sześć instrumentariuszek kliniki urologii i urologii onkologicznej, a także lekarzy anestezjologów i pielęgniarki anestezjologiczne – informuje Andrzej Sroka, rzecznik KSW nr 1.

– Tak jak my dziś działają ośrodki robotyczne na całym świecie. Standardem jest więcej niż dwa urządzenia w jednoczesnej pracy, a więc jeszcze większe możliwości i szybszy dostęp pacjenta do leczenia – zapewnia dr Wisz, kierownik robotyki w szpitalu przy ul. Szopena. 

Rzeszów w centrum

W piątek w stolicy Podkarpacia spotyka się konsorcjum kliniczno-naukowe, które tworzą trzy szpitale kliniczne realizujące procedury robotyczne.

W spotkaniu w Rzeszowie biorą więc udział specjaliści z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie.

– Jednym z dyskutowanych tematów będzie znaczenie doświadczenia i przygotowania lekarzy operujących systemem da Vinci – przekazuje rzecznik Sroka.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama