Na zdjęciu Dezerter. Fot. materiały zespołu

Festiwal wchodzi na wyższy poziom mocy – zapewniają organizatorzy. Dwa dni mocnych brzmień i gwiazdy o międzynarodowym zasięgu. Jest nowa lokalizacja  Rockowej Nocy w Rzeszowie, będą też niespodzianki i to nie tylko muzyczne.

Rockowa Noc zmienia miejsce. Już nie będzie na rzeszowskich bulwarach, ale na terenie miasteczka studenckiego Politechniki Rzeszowskiej. Odbędzie się w ostatni weekend wakacji, czyli 27 i 28 sierpnia.

Rock City, czyli miasto wolności

– Wchodzimy na jeszcze wyższy poziom mocy – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

W miasteczku festiwalowym powstanie Rock City, czyli „miasto wolności”. – To miejsce, w którym festiwalowa społeczność może brać udział w spotkaniach, dyskusjach, korzystać ze stref dodatkowych aktywności, może wreszcie biesiadować przy ognisku do rana – dodaje dyrektor Estrady.

Na terenie festiwalu będzie pole namiotowe. – Miasto będzie tętnić życiem, będzie jeszcze bardziej otwarte dla mieszkańców – dodaje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Organizatorzy zapewniają, że to będą dwa dni rockowych mocnych brzmień. Wystąpią również młodzi twórcy, którzy powalczą o statuetkę Tadeusza Nalepy. W line-upie znaleźli się przedstawiciele m.in. rocka progresywnego, punka i metalu. W czwartek w Rzeszowskich Piwnicach poznaliśmy pierwsze gwiazdy, które wystąpią na scenie. Przy okazji odbył się mini-koncert KSU. 

 

Zdjęcia: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Line-up Rockowej Nocy 2022

Dezerter, to polska legenda punk rocka o zasięgu międzynarodowym. Grupa powstała w Warszawie w maju 1981 r. Początkowo zespół nosił nazwę SS-20, po zmianie nazwy Dezerter nagrał EP „Ku przyszłości”.

W 1985 roku na dwóch różnych składankach znalazły się utwory Dezertera: „Fala” [„Wave”] i „Jak punk to punk” [„Let’sHave Punk”]. W 1987 roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się pierwsza płyta LP Dezertera wydana przez Maximum Rock’n’Roll „Underground Out Of Poland”, w Polsce ukazała się też kolejna płyta (w wersji ocenzurowanej) – „Kolaboracja” .

Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 „Wszyscy przeciwko wszystkim”; opublikowane w Polsce i Francji. Kolejne lata przynosiły kolejne albumy, które fani znają nie tylko w Polsce, ale wielu krajach Europy, m.in. Niemczech, Finlandii, Czechach oraz w USA.

Riverside

Riverside to kapela, której nie trzeba przedstawiać. Ich historia to sukcesywna wspinaczka po drabinie rockowej kariery. Jak sami o sobie mówią, Riverside przed laty był „fanaberią zapalonej grupki entuzjastów rocka progresywnego”. Dziś to zasłużony szyld uwielbiany nie tylko w Polsce, ale także w kilkunastu innych krajach na całym świecie. Na ich koncertach zawsze zjawiają się tłumy. Kapela świętuje właśnie swoje 20-lecie.

Tides from Nebula

Zespół Tides from Nebula powstał w 2008 roku, a już może pochwalić się spektakularnymi sukcesami. Album „Aura” został wydany w marcu 2009 i od razu został bardzo entuzjastycznie odebrany zarówno przez krytyków jak i słuchaczy, zebrał bardzo wysokie noty w prasie polskiej jak i zagranicznej.

Szybko stał się rozpoznawalnym polskim zespołem post-rockowym i jednym z najlepszych „towarów eksportowych” w Polsce. Zyskał też opinię wyśmienitego zespołu koncertowego. Tides from Nebula grali między innymi w Niemczech, Belgii, Francji, Austrii.

Turbo

Poznańska grupa Turbo powstała styczniu 1980 roku, a niecałe cztery miesiące później zagrała swój pierwszy koncert. Po udanym debiucie zespół został zaproszony do udziału w pierwszym festiwalu muzyki rockowej „Jarocin 80”. Od tamtego czasu zagrał tysiące koncertów w Polsce, biorąc udział w wielu istotnych festiwalach rockowych i metalowych.

Grupa kilkukrotnie wyjeżdżała koncertować poza granice ojczyzny, między innymi do Austrii, Czech, Irlandii, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, a ostatnio także do Rosji. Od początku działalności Turbo oscylowało w kierunku hard rockowym, z biegiem lat coraz bardziej udoskonalając styl w oparciu o kolejne metalowe trendy.

KSU

KSU, czyli bieszczadzka legenda punk rocka. Powstali w 1977 roku w Ustrzykach Dolnych, wydali 11 płyt. Wypracowali własny styl muzyki i ubioru. Styl frontmana zespołu – Eugeniusza „Siczki” Olejarczyka – jest nie do podrobienia. Jego talent i charyzma sprawiają, że KSU wciąż pociąga za sobą nowe pokolenia.

Na ostatniej prostej do ekipy organizacyjnej Rockowej Nocy dołączyła agencja ARTO music&media, wieloletni współorganizator legendarnego Cieszanów Rock Festiwalu.

– Jesteśmy przekonani, że razem z Estradą Rzeszowską stworzymy oryginalne i energetyczne wydarzenie, które spełni oczekiwania fanów ciężkiego grania i dostarczy niezapomnianych wrażeń miłośnikom klimatycznych festiwali – mówi Artur Tylmanowski z agencji ARTO.

Bilety na Rockową Noc 2022

Estrada Rzeszowska zaznacza, że wkrótce ujawni nazwiska kolejnych gwiazd. Co ważne, Rockowa Noc w tym roku będzie płatna. Rozpoczęła się już sprzedaż biletów na festiwal. Można je kupić na ticketmaster.pl. Teraz karnet dwudniowy kosztuje 79 zł.

Rockowej Nocy 2022 patronuje Rzeszów News. 

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama