Już prawie 13 mln zł wypłacono w Rzeszowie z rządowego programu „Rodzina 500+”. Do 1 lipca można składać wnioski o wypłatę pieniędzy z wyrównaniem od 1 kwietnia.

W Rzeszowie dotychczas złożono prawie 11,5 tys. wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko, z czego około 4 tys. przez internet.

– Przewidujemy, że do 1 lipca wniosków z wyrównaniem będzie ok. 12 tys. – mówi Jacek Gołubowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Nie czekajcie na ostatnią chwilę

W stolicy Podkarpacia z programu „Rodzina 500+” może skorzystać ok. 15 tysięcy rodzin. Objętych nim jest ok. 27 tys. dzieci. Na zrealizowanie wszystkich wniosków MOPS wyda 121 mln zł.

– Dotychczas wypłaciliśmy 11 mln 868 mln zł. Wydaliśmy już ponad 6,3 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia – twierdzi Gołubowicz.

W całym województwie podkarpackim dotychczas złożono ponad 151 tys. wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko. Ponad 19 tys. jest w formie elektronicznej. Ośrodki pomocy społecznej wydały blisko 125 tys. decyzji o wypłacie pieniędzy. Na Podkarpaciu program  „Rodzina 500+” obejmuje 237 tys. rodzin.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, we wtorek zaapelowała do mieszkańców regionu o niezwłoczne składanie wniosków, a także o to by tej decyzji nie zostawiać na ostatnią chwilę, aby nie stać w kolejkach.

1 lipca to ostateczny termin składania wniosków, aby dostać 500 zł na dziecko z wyrównaniem od 1 kwietnia, kiedy ruszył rządowy program „Rodzina 500+”.

Nikt nie marnotrawi pieniędzy?

W Rzeszowie obecnie składanych jest po kilka, kilkanaście wniosków dziennie. Choć MOPS na wypłatę pieniędzy ma trzy miesiące, to pieniądze na konta trafiają po miesiącu od odebrania decyzji o przyznaniu świadczenia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

MOPS przygląda się, jak mieszkańcy Rzeszowa wydają pieniądze z 500+. – Nie mieliśmy dotychczas ani jednego przypadku marnotrawienia pieniędzy. Nie wszczynaliśmy procedury odebrania gotówkowego świadczenia – mówi Jacek Gołubowicz.

Ośrodek może w skrajnych przypadkach przyznane pieniądze zamieniać na bony do wykorzystania w określonych sklepach na konkretne cele, np. na artykuły dla dzieci. Dyrekcja MOPS zapewnia, że w Rzeszowie nie ma problemu z pieniędzmi na wypłaty 500 zł na dziecko. Takie sygnały docierają z innych polskich miast.

Pieniądze z programu „Rodzina 500+” wypłacane są na każde drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko 500 zł można otrzymać pod warunkiem, że dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 1200 zł.

Wniosek o 500 zł na dziecko obowiązuje do końca września przyszłego roku, co oznacza, że do tego czasu nie trzeba będzie ponawiać wniosku.

Gdzie należy składać wniosek?

W Rzeszowie działa pięć punktów MOPS, w których można składać wnioski. W „Bi1” (dawny hipermarket „Real”) na parterze działa Punkt Obsługi Mieszkańców, wnioski można składać od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 17:00.

Od poniedziałku do piątku przyjmowane są wnioski: przy ul. Jagiellońskiej 6 (pokój nr 2 i 3), ul. Skubisza 4 (pokój nr 10) i ul. Seniora 2 (parter) od godz. 7:30 do 18:00. Jest też punkt w budynku Urzędu Miasta przy pl. Ofiar Getta 7 (od poniedziałku do piątku od 7:30 do 18:00).

Wnioski można także wysłać pocztą, jak również złożyć drogą elektroniczną przez portal Emp@tia, PUE ZUS oraz za pośrednictwem konta internetowego.

Wniosek o wypłatę 500 zł możecie pobrać TUTAJ (wypełnia każdy członek rodziny), TUTAJ (wypełniają wyłącznie osoby prowadzące działalność na zasadzie ryczałtu lub karty podatkowej) i TUTAJ (wypełniają wyłącznie osoby posiadające gospodarstwo rolne powyżej 1 ha przeliczeniowego lub fizycznego).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama