Zdjęcie: Anna Magda / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Konkursy dla młodzieży, zlot szkół imienia Łukasiewicza, festiwal lamp i oświetlenia, cykl murali, pochód z lampami czy otwarcie świetlicy terapeutycznej – to tylko część wydarzeń, które zaplanowano na Podkarpaciu w 2022 roku. 

Wszystkie atrakcje mają się odbyć w związku z planem ogłoszenia roku 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”. W środę w specjalnie przygotowanym na tę okazję namiocie przy ulicy 3 Maja list intencyjny podpisali: prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, marszałek podkarpacki Władysław Ortyl i rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik.

Sygnatariusze listu zobowiązali się do przyspieszenia prac nad tym, aby Sejm RP ustanowił rok 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza” oraz odznaczenia go pośmiertnie Orderem Orła Białego przez prezydenta RP. Rok 2022 ma upłynąć pod znakiem uroczystości i wydarzeń upamiętniających i upowszechniających postać oraz dokonania Łukasiewicza.

To, że list podpisano na ul. 3 Maja nie było przypadkowe. I Liceum Ogólnokształcące przy tej ulicy to szkoła, do której w latach 1832-1836 uczęszczał Ignacy Łukasiewicz. Wówczas było to gimnazjum. – Tym traktem chadzał i przyglądał się galicyjskiemu życiu. Człowiek ponadprzeciętnej miary – mówił o Łukasiewiczu marszałek Ortyl.

Dostrzec potencjał 

Prezydent Konrad Fijołek zapewnił, że Rzeszów z największą przyjemnością zaangażuje się we wszystkie przedsięwzięcia, które mają nagłośnić i upamiętnić rolę Ignacego Łukasiewicza dla rozwoju regionu. Rektor Politechniki Rzeszowskiej podkreślał z kolei, kim dla uczelni jest taki patron jak Łukasiewicz.

– Łukasiewicz był osobą, która potrafiła dostrzec potencjał i chcemy – inżynierowie, absolwenci politechniki – taki potencjał w otaczającym świecie dostrzegać i próbować budować nową gospodarkę, która będzie ułatwiać funkcjonowanie społeczeństwu – mówił prof. Piotr Koszelnik.

Na uroczystość podpisania listu intencyjnego przyjechała także Barbara Olejarz, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce. – Łukasiewicz, oprócz pracy farmaceuty, tutaj, w Rzeszowie bardzo mocno zaangażował się w działalność patriotyczną. Pracował jako emisariusz Towarzystwa Demokratycznego – wspominała dyrektor Olejarz.

Komitet Honorowy już jest

W przyszłym roku przypada 200. rocznica urodzin Łukasiewicza i mija 140 lat od jego śmierci. Do Rzeszowa na podpisanie listu przyjechali także samorządowcy z Małopolski, m.in. wicemarszałek Józef Gawron oraz Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. Przyjechał również Maciej Zdziarski, prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza.

Podczas uroczystości odsłonięto tablice prezentujące logo „Roku Łukasiewicza”. Za opracowanie elementów wizualnych odpowiada olsztyńskie Studio Gravite Design.

Samorząd województwa planuje w 2022 roku kilkadziesiąt inicjatyw upamiętniających postać Łukasiewicza, m.in. film, grę komputerową, komiks, wędrującą wystawę lamp, konkursy dla młodzieży, zlot szkół imienia Łukasiewicza, festiwal lamp i oświetlenia, cykl murali, pochód z lampami czy otwarcie świetlicy terapeutycznej oraz wiele innych inicjatyw.

Powołany już Komitet Honorowy i Organizacyjny obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza. W listopadzie województwo podkarpackie będzie promować postać Łukasiewicza na EXPO w Dubaju. Samorząd województwa rozpoczął także starania o wpisanie spuścizny Łukasiewicza na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Kim był Ignacy Łukasiewicz? 

Przez całe życie Ignacy Łukasiewicz był związany z Podkarpaciem. Urodził się w Zadusznikach koło Mielca. Po śmierci ojca młody Ignacy musiał porzucić naukę w gimnazjum i pracował w aptece. Kolejny etap jego zawodowej ścieżki to studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wiedniu.

Kolejne lata zawodowej pracy Łukasiewicza to same sukcesy na skalę światową – utworzenie pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, uruchomienie rafinerii, wynalezienie lampy naftowej. Ignacy Łukasiewicz zmarł w 1882 roku w Chorkówce, a pochowany został w Zręcinie koło Krosna.

Łukasiewicz znany jest jako „ojciec przemysłu naftowego”, który wyprzedził Amerykanów i Rumunów, ale był też – o czym nie wszyscy wiedzą – działaczem niepodległościowym, społecznikiem i filantropem. Propagował budowę szkół, szpitali, dróg i mostów, sam finansując wiele z tych rzeczy.

W roku 1873, papież Pius IX za działalność charytatywną nadał Ignacemu Łukasiewiczowi tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył go Orderem Św. Grzegorza. Pod koniec życia Łukasiewicz został wybrany do Sejmu Galicyjskiego. Był honorowym obywatelem Jasła i Krosna. Niedawno w Rzeszowie wmurowano kapsułę czasu przed popiersiem Łukasiewicza.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama