Reklama

Co może mieć ze sobą wspólnego Mickiewicz, Byron, Mrozu i Lady Pank? Nie wiecie? To koniecznie musicie w niedzielę pojawić się w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie aktorzy zaprezentują niesamowite widowisko „Romantyzm – Nowe Oczyszczenie”.

[Not a valid template]

 

W Polsce okres romantyzmu miał szczególny wpływ na świadomość naszego narodu. Powracał on często, szczególni w „czasach zagłady”, gdy historia znów „zakładała” naszym rodakom cierniową koronę na głowę, a hasło  „Polska Chrystusem narodów” wydawało się znów być aktualne.

Ale romantyzm to nie tylko martyrologia, to też czas buntów jednostek, zjawy, powrotu do folkloru. Dość przypomnieć mickiewiczowskie „Dziady” cz. II i III, „Ballady i romanse”, „Króla olch” Johanna Wolfganga von Goethego, czy „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Tak bogatą tradycję polskiego i europejskiego romantyzmu Jan Nowara, dyrektor „Siemaszki”, postanowił zestawić ze światem współczesnym – światem, w którym żyjemy szybko, chcemy dużo, a sztandarowe hasło to „komercja”.

Co z tego wszyło? Musical pt. „Romantyzm – Nowe Oczyszczenie”, gdzie wzajemnie będą przeplatać się najpiękniejsze teksty doby romantyzmu; min. „Dziady” Adama Mickiewicza, „Ciemność”, „Modlitwa przyrody” Lorda Byrona, „Samuel Zborowski” Juliusza Słowackiego oraz współczesne, znane z anten radiowych  muzyczne hity, takie jak: „Narcyz” Łez, „Sing-Sing” Maryli Rodowicz, „Bo jak nie my, to kto” Mroza czy „Kryzysowa narzeczona” Lady Pank.

Zderzenie dwóch, zupełnie odmiennych konwencji może rzucić całkiem świeże spojrzenie na literaturę doby romantyzmu. Spektakl Jana Nowary nie jest jednak próbą „odkurzenia” utworów romantycznych mistrzów, ale podkreślenia ich aktualności i uniwersalności w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm i komercyjną popkulturę.

Na scenie pojawią się: Dagny Cipora, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Michał Chołka i Robert Żurek, którzy śpiewając stworzą barwną rewię stylów i póz.

Natomiast aktorzy „Siemaszki”, dzięki swoim znakomitym kreacjom, wpiszą się w krzykliwą, muzyczno-wizualną oprawę musicalu, która wykorzystuje nowe technologie.

Twórcy widowiska przestrzegają: „Otaczająca nas masowa kultura konsumpcji generuje świat agresywnej autokreacji przy pomocy mód/póz/stylizacji, z którego może nas oczyścić podróż wewnętrzna do duchowych źródeł kultury”.

„Romantyzm – Nowe Oczyszczenie” swoją premierę miał podczas Europejskiego Stadionu Kultury w Podziemnej Trasie Turystycznej.

W najbliższą niedzielę (18 września) spektakl będzie miał swoją premierę sceniczną na Dużej Scenie „Siemaszki” o godz. 19:00. Miejsca można zarezerwować pod numerem telefonu: 17 850 89 89  w godz. 14:-19:00. Bilety w kasie teatru można zakupić za 40 zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: