Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

W najbliższy piątek (28 sierpnia) rzeszowscy rowerzyści znów wyjadą na ulice miasta. Tym razem Rzeszowska Maska Krytyczna promować będzie jazdę rowerem do pracy i szkoły.

– Chcemy zachęcić dzieci, młodzież, rodziców, pracowników i pracodawców do zmiany środka transportu z samochodu na rower. Jako działanie prozdrowotne, ekonomiczne i ekologiczne. Jednocześnie uświadomić placówki oświatowe oraz pracodawców o potrzebie rozwijania infrastruktury rowerowej przy swoich budynkach – tłumaczy Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl, organizator Rzeszowskiej Masy Krytycznej.

Rowerzyści uważają, że większa ilość rowerów w okolicach szkół zmniejsza ilość samochodów, ogranicza ich prędkość, poprawia bezpieczeństwo, ogranicza hałas i poziom zanieczyszczenia powietrza.

Zdaniem Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl, korzyści z dojazdem do pracy na rowerze przez pracowników mają również firmy.

– Pracownik ma mniej dni chorobowych, cieszy się lepszym stanem zdrowia i samopoczucia. Organizm takiej osoby jest bardziej dotleniony. Rower, jako pojazd, jest niewrażliwy na utrudnienia na drodze takie jak korki. Te wszystkie elementy składają się na lepszą efektywność pracownika, co jest zyskiem pracodawcy – uważają rowerzyści.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Pracodawcom podpowiadają, co powinni zrobić, by zachęcić pracowników do jazdy rowerem: stworzyć im szatnię, w której będą mogli się przebrać, prysznic by się odświeżyć, miejsca parkingowe i najlepiej zadaszone oraz objęte monitoringiem. Pracodawcy mogą wykorzystać także istniejące już przestrzenie, np. ślepe korytarze pod schodami.

Zdaniem stowarzyszenia, koszt takich inwestycji jest mniejszy od nakładów, które pracodawcy muszą ponieść w porównaniu z budową parkingu dla samochodów.

Rzeszowska Masa Krytyczna wyruszy w piątek (28 sierpnia) o godz. 18:00 z Rynku.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama