Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News

Od października po rzeszowskich buspasach będę mogli jeździć rowerzyści. Pomysł pozytywnie zaopiniowała działająca przy prezydencie miasta Komisja ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego.

Buspasy w Rzeszowie wprowadzono w 2015 roku. Mają one ok. 6 km. Buspasy pomagają w walce z opóźnieniami autobusów miejskich. Oprócz autobusów, z wydzielonych dróg mogą korzystać pojazdy służb mundurowych i ratunkowych oraz taksówkarze,

Buspasy obowiązują od poniedziałku do piątku od godz. 6:30 do 9:30 i od 14:30 do 17:30. W tych godzinach mogą z nich korzystać także samochody, w których jedzie co najmniej dwóch pasażerów. Nielegalna jazda po buspasach może się skończyć 100-złotowym mandatem i 1 punktem karnym.

Już w 2016 roku środowiska rowerowe apelowały do władz miasta, by na buspasy wpuścić także rowerzystów. Miasto twardo mówiło „nie”. – To tak, jakby na autostradę wpuścić furmankę – mówili wtedy przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Po pięciu latach urzędnicy zmienili zdanie. Pomysł, by rowerzystom umożliwić korzystanie z buspasów w miniony piątek pozytywnie zaopiniowała Komisja ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego, która działa przy prezydencie Rzeszowa. W komisji są przedstawiciele policji, straży miejskiej, ZTM i Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Zgodnie z sugestią komisji, korzystanie z buspasów przez rowerzystów ma zostać wprowadzone pilotażowo. Urzędnicy mówią, że sytuacja na buspasach, po wpuszczeniu na nie rowerów, będzie sprawdzana przez ZTM oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

– Rower jest coraz chętniej wykorzystywanym środkiem komunikacji. Ta tendencja jest widoczna w całej Europie i oczywiście także w Rzeszowie – twierdzi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, dodając, że coraz więcej miast wpuszcza rowerzystów na buspasy. Powód? Rowerzystów przybywa, a nie nadąża za tym rozwój infrastruktury rowerowej. 

– Decydujące są oczywiście względy bezpieczeństwa, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie zapytałem o zdanie Komisję ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego – dodaje prezydent Fijołek.

Od kiedy rowerzyści będą mogli korzystać z buspasów? Przedstawiciele rzeszowskiego ratusza mówią, że w październiku, po spełnieniu wszystkich formalności, m.in. opracowaniu projektu organizacji ruchu. – Dokładny termin będzie znany w ciągu kilkunastu najbliższych dni – zapowiadają miejscy urzędnicy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama