Koniec problemów z radiową łącznością rzeszowskich strażaków. Cellnex Poland udostępnił 24 stacje, na których strażacy zainstalowali swój system nadawczy.
„Powtórz nazwę miejscowości, bo źle cię słychać” – takie zdanie nierzadko wypowiada dyżurny straży, gdy łączy się z ratownikami np. na miejscu wypadku lub pożaru. A to dlatego, że na Podkarpaciu dotychczas zasięgiem radiowym było objętych jedynie 70 procent obszaru. Występowały tzw. białe plamy, zasięg się rwał lub nie było go wcale.
System łączności, którego używa straż pożarna, to cały zestaw urządzeń – od tych w punktach dyspozytorskich, przez krótkofalówki, którymi posługują się strażacy, i system w wozach strażackich.
– Możliwość szybkiego dotarcia do miejsca akcji ratowniczo-gaśniczych jest dla straży pożarnej kluczowe. Jednym z najważniejszych elementów powodzenia tych działań jest doskonała łączność radiowa – podkreśla bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.
Żeby system działał sprawnie, wymagane jest odpowiednie pokrycie terenu przez nadajniki emitujące sygnał. W tym przypadku zamontowano je na należących do Cellnexu wieżach telekomunikacyjnych na Podkarpaciu, by strażacy mogli się połączyć bez problemu, niezależnie od tego, czy są w górach, lesie, czy terenie mocno zurbanizowanym.
– System komunikacyjny straży pożarnej jest systemem łączności krytycznej, dlatego wymaga najwyższych standardów łączności i bezpieczeństwa – mówi Maciej Borucki, kierujący zespołem Public Sector & Transport w Cellnex Poland.
Cellnex, który jest właścicielem 16 040 stacji bazowych w Polsce, udostępnił 24 stacje, na których Państwowa Straż Pożarna w Rzeszowie zainstalowała swój system nadawczy, dzięki czemu Podkarpacie w 100 procentach zostało pokryte zasięgiem radiowym strażaków. – Będziemy mogli jeszcze sprawniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Betleja.
Skorzystają na tym też jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Udostępnienie strażakom nowych stacji jest częścią większego projektu Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie. Rozbudowa systemu łączności ma usprawnić interwencje ratowniczo-gaśnicze. Projekt jest warty ok. 15 mln zł, 12 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
redakcja@rzeszow-news.pl