Zdjęcie: Materiały prasowe

Ministerstwo Finansów zachęca do udziału w akcji „Szybki PIT”. Mogą w niej wziąć udział także mieszkańcy Rzeszowa.

„Szybki PIT” to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego (PIT). Akcja odbywa się już po raz ósmy i obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. Rozpoczęła się 19 lutego, a zakończy dwa tygodnie po zamknięciu okresu rozliczeniowego, który w tym roku upływa 2 maja.

„W ramach kampanii Szybki PIT przygotowaliśmy dla podatników wiele narzędzi, które pomogą im w wypełnieniu tego obowiązku. Będą to m.in tradycyjne już, dni otwarte we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce, wydłużone godziny pracy pod koniec kwietnia i dyżury telefoniczne naszych ekspertów. Akcja będzie też obecna na Facebooku. Wzorem ubiegłego roku przygotowaliśmy również specjalną aplikację, dzięki której podatnicy będą mogli szybko i łatwo zadać pytanie, na które otrzymają fachową odpowiedź – wylicza Paweł Szałamacha, minister finansów.

„Szybki PIT” w swojej nazwie nawiązuje do faktu, że składając PIT przez internet, można zrobić to naprawdę szybko. Dodatkowo jest to proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze. Nie trzeba przy tym drukować formularza, wypełniać go odręcznie czy kupować znaczka pocztowego.

Rozlicz się też w galerii handlowej

W ramach tegorocznej akcji resort finansów przygotował dla podatników wiele udogodnień oraz narzędzi  ułatwiających rozliczenia:

–  11-13 marca w najpopularniejszych centrach handlowych w największych miastach w Polsce będzie można skorzystać z punktów rozliczeń. Dzięki nim każdy podatnik będzie mógł w przerwie między zakupami wysłać swój PIT przez internet. W Rzeszowie punkty rozliczeń będą działały w galeriach Millenium Hall i Galerii Rzeszów;

– 16 kwietnia we wszystkich urzędach skarbowych zostaną zorganizowane dni otwarte, podczas których pracownicy administracji podatkowej będą pomagać podatnikom przy składaniu PIT-ów;

– w urzędach będą dostępne specjalne stanowiska komputerowe, umożliwiające wysłanie deklaracji drogą internetową;

–  w Ministerstwie Finansów oraz w urzędach skarbowych będą odbywać się dyżury telefoniczne, w czasie których eksperci odpowiedzą na pytania podatników – ich terminy będę podawane na bieżąco;

– w ostatnich dniach kwietnia, gdy jak co roku panuje wzmożony ruch w urzędach, wszystkie urzędy skarbowe będą pracować dłużej  – terminy także będę podawane na bieżąco;

– na potrzeby akcji przygotowano plakaty i broszury informacyjne, które promują wiedzę na temat rozliczeń czy aktualnych ulg podatkowych.

Kampanii „Szybki PIT” towarzyszy strona internetowa www.szybkipit.pl. Zawiera ona aktualności, broszury informacyjne Ministerstwa Finansów, informacje o sposobach rozliczeń rocznych przez internet oraz wyszukiwarkę urzędów skarbowych. Na stronie będzie też dostępna aplikacja pytaniowa „Szybki PIT”. W ubiegłym roku strona miała  ponad milion odsłon.

Z kolei na Portalu Podatkowym wszyscy zainteresowani znajdą m.in. aktualne formularze czy skorzystają z usługi PFR, czyli wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego.

Ministerstwo Finansów przypomina, że  30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy (sobota), dlatego też ostatni dzień składania zeznań przypada na 2 maja.

Punkty rozliczeń w galeriach handlowych na Podkarpaciu:

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Rzeszów – Galeria Rzeszów, al. Piłsudskiego 44;

– Rzeszów – Millenium Hall, al. Kopisto 1;

– Przemyśl – Galeria Sanowa, ul. Brudzewskiego 1;

– Mielec – Galeria Aura, ul. Biernackiego 2;

– Stalowa Wola – Galeria Vivo, ul. Chopina 42;

– Jarosław – CH Pruchnicka, ul. Traugutta 13;

Jak rozliczyć PIT przez internet?

1. Wejdź na stronę systemu e-Deklaracje na www.portlapodatkowy.mf.gov.pl (zakładka e-Deklaracje), pobierz i zainstaluj z sekcji Do pobrania aplikację e-Dekleracje Desktop lub wtyczkę (plug-in),

2. Wypełnij odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub pobierz formularz ze strony www.portalpodatkowy.mf.gov.pl (zakładka e-Deklaracje) sekcja Formularze, a następnie go wypełnij,

3. Podpisz formularz wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2014 rok,

4. Wyślij dokument,

5. Pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

W przypadku pojawienia się wątpliwości zawsze możesz skorzystać z instrukcji obsługi formularzy interaktywnych zamieszczonej w zakładce e-Deklaracje na www.portalpodatkowy.mf.gov.pl (zakładka – Instrukcje).

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama