Zdjęcie: Pixabay
Reklama

W sobotę, 29 października, w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej KSW nr 1 w Rzeszowie, odbędzie się „Różowa sobota”. Będą bezpłatnie badania i konsultacje.

– Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi daje dużo większe szanse wyleczenia – przypomina dr n. med. Justyna Filipowska, kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. 

Tymczasem, zaledwie jedna trzecia uprawnionych mieszkanek województwa podkarpackiego korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych. – Daje nam to ostatnie miejsce w kraju – dodaje dr Filipowska. 

Dlatego szpital przy ul. Szopena organizuje „Różową sobotę”, czyli bezpłatne badanie USG piersi dla kobiet w wieku od 30 do 50. roku życia oraz badanie mammograficzne piersi dla pań od 40 do 69. roku życia. Będzie można również skorzystać z porady specjalisty.  

Na badania trzeba się zarejestrować. Rejestracja czynna jest w godzinach 8:30-10:30. Organizatorzy akcji przypominają, że potrzebny będzie nr PESEL. Ci, którzy nie zdążą się zarejestrować, albo wykonać badań do godz. 13:00, otrzymają dodatkowe terminy.

Dla pacjentów przygotowany będzie wjazd na parking szpitala od ul. Stanisława Leszczyńskiego. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 17 866 64 50.

Co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. To najczęściej występujący nowotwór na świecie. 

Ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia, w Polsce to 80 procent pacjentek.

Październik to „Miesiąc Świadomości Raka Piersi”. Symbolem jest różowa wstążka.  

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama