Zdjęcie: Pixabay

Badanie USG piersi, badanie mammograficzne piersi, konsultacje i porady specjalistyczne – to wszystko będzie za darmo podczas „Różowej soboty” w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie, 28 października. 

Październik od ponad 30 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z tej okazji, 28 października, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie odbędzie się „Różowa sobota”.

– Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji, a Stowarzyszenie Onkologiczne Sanitas z Sanoka przedstawi krok po kroku, jak wykonać samobadanie piersi i przygotuje upominki – zapowiada Andrzej Sroka, rzecznik USK w Rzeszowie. 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25 proc.) i najczęstszą przyczyną zgonu (14 proc.). Co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet.

Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (w Polsce 80 proc. pacjentek).

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Zaledwie jedna trzecia uprawnionych mieszkanek województwa podkarpackiego korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych – mówi Aleksandra Kozdraś, organizator „Różowej Soboty” w USK w Rzeszowie. – Daje nam to ostatnie miejsce w kraju – alarmuje. 

Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób daje dużo większe szanse wyleczenia.

W sobotę, 28 października, w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK, od godz. 9:00 do 13:00, będzie można wykonać badanie USG piersi (45 miejsc), badanie mammograficzne piersi (30 miejsc). Dla 45 osób przewidziano konsultacje i porady specjalistyczne. 

Będzie także nauka samobadania piersi, analiza składu masy ciała, kampania zachęcająca do profilaktyki raka piersi oraz poradniki i ulotki.

Aby wziąć udział w „Różowej sobocie”, należy w dniach 23-24 października, od 8:00 do 13:00, zarejestrować się pod numerem telefonu: 17 86 66 495. Ilość miejsc ograniczona. Badania są bezpłatne.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama