Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Bezpłatne USG piersi, mammografia, konsultacje. 23 października w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie odbędzie się „różowa sobota”. 

Październik od ponad 30 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z tej okazji, 23 października w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 przy ulicy Szopena w Rzeszowie odbędzie się „różowa sobota”.

– Będzie można bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji – zachęca Andrzej Sroka, rzecznik KSW nr 1. 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25 proc.) i najczęstszą przyczyną zgonu (14 proc.), a chore na raka piersi stanowią 36 proc. kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 mln kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na 100 przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.

Ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. – Tylko regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie – mówi Aleksandra Kozdraś, koordynator „różowej soboty” w KSW nr 1.

Od godz. 9:00 do 13:00 (rejestracja od 9:00 do 10:30) zostaną przeprowadzone badanie USG piersi, mammografia, a także będzie skorzystacie z bezpłatnej porady. Badania przeprowadzą: dr n. med. Kamila Golon – specjalista onkologii klinicznej, lek. med. Michał Górecki – specjalista onkologii klinicznej oraz lek. Sabina Złowodzka – Matusik.

Aby wziąć udział w „różowej sobocie”, należy przygotować numer PESEL. Dodatkowe informacje uzyskacie pod numerami telefonów: 17 866 64 50 lub 17 866 64 08.

„Różową sobotę”, swoją wiedzą i doświadczeniem wesprze Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS. To ogólnopolska organizacja, której główną ideą jest edukacja szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej oraz udzielanie wsparcia dla osób będących w trakcie lub po chorobie nowotworowej oraz ich rodzinom.

„Różowa sobota” odbędzie się 23 października (sobota) w Przychodni Onkologicznej. Pacjenci będą mogli skorzystać z parkingu szpitala od ul. Stanisława Leszczyńskiego. Należy przygotować numer PESEL. Osoby, które nie zdążą się zarejestrować do 10:30 lub nie zdążą wykonać badań, otrzymają dodatkowe terminy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: