Do 16 września ma być postawiona druga w Rzeszowie ogrzewana wiata przystankowa przy ul. Lisa Kuli.  Jej montaż właśnie się rozpoczął.

– Naszym głównym celem jest wygoda naszych podróżnych – mówi Łukasz Dziągwa, wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który odpowiada za organizację jazdy autobusów MPK.

Pierwsza z trzech nowych ogrzewanych wiat jest właśnie montowana na przystanku przy ul. Lisa Kuli przy obecnej siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy naprzeciwko galerii Graffica.

– Wiata ma być zamontowana do 16 września, dwie kolejne będą na przystanku przy placu Wolności w kierunku ul. Lwowskiej. Te wiaty mają być zamontowane do końca października – dodaje Dziągwa.

Nowe wiaty ogrzewane będą szersze od tej przy Graffice przy ul. Lisa Kuli, która została uruchomiona w listopadzie ub. r. (pierwsza w Polsce). Nowe będą miały 1,8 m szerokości i 6 m długości. Na wiaty ZTM wyda 343 tys. zł.

Początkowo była mowa o dwóch ogrzewanych wiatach, ale firma ML System, która zajmuje się ich montażem zgodziła się, by w tej samej cenie na pl. Wolności postawić dwie ogrzewane wiaty.

Zostanie w nich zamontowana specjalna szyba, która będzie chronić pasażerów MPK przed wiatrem i śniegiem. Sprawi też, że ciepło nie będzie uciekało z wiaty. Zamontowane zostaną podgrzewane ławki, promienniki podczerwieni ogrzewające powietrze z góry i ogniwa fotowoltaiczne zamontowane na dachu przystanku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Nowe wiaty będą wyposażone również w oświetlenie oraz gabloty, które zmieszczą 35 rozkładów jazdy. ZTM zrezygnował w nowych wiatach z podgrzewanej posadzki betonowej.

Ogrzewanie będzie się włączało automatycznie, gdy temperatura spadnie poniżej zera. W lecie pasażerowie MPK pod wiatą mają się chłodzić. Klimatyzacja włączy się, gdy temperatura przekroczy 24 stopnie Celsjusza.

Podczas minionej zimy koszt funkcjonowania ogrzewanej wiaty miesięcznie wyniósł 500 zł.

– To nie jest kosmiczna kwota. Stawiając pierwszą wiatę odnieśliśmy też olbrzymi sukces marketingowy. Cała Polska o tym mówiła. Warszawa poprosiła nas o dokumentację wiaty. Niedługo prezydent Rzeszowa w Gdyni odbierze nagrodę za wprowadzanie innowacji właśnie za wiatę – podkreśla Łukasz Dziągwa.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama