Zdjęcie: materiały prasowe

Od uroczystego wmurowania kamienia węgielnego rozpoczęła się w czwartek budowa drugiej linii technologicznej rzeszowskiej spalarni. Inwestycja ma się zakończyć w czwartym kwartale 2024 roku.

Budowa drugiej linii Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie, czyli spalarni przy ulicy Ciepłowniczej na osiedlu Załęże, to inwestycja PGE Energia Ciepła, spółki wchodzącej w skład Grupy PGE. W czwartek uroczyście wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę spalarni, która powstała w 2018 roku. 

Spalarnia przetwarza odpady komunalne oraz odzyskuje z nich prąd i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa, którzy są przyłączeni do miejskiego systemu ciepłowniczego. Po wybudowaniu drugiej linii technologicznej nadal będzie to robiła, ale roczna wydajność ITPOE zwiększy się ze 100 tys. do 180 tys. ton odpadów. 

Dzięki nowej inwestycji do sieci trafi dodatkowe ciepło i energia elektryczna, które mogą zasilić ok. 15 tysięcy gospodarstw domowychtwierdzi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Advertisement

Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła, twierdzi, że po wybudowaniu drugiej linii spalarni efektywność przetwarzania odpadów komunalnych wzrośnie. – Przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji tlenków siarki, azotu oraz pyłów – mówi Kołodziejak. – ITPOE jest w pełni bezpieczna dla mieszkańców i środowiska – podkreśla.

Druga linia powstaje w istniejącym budynku. Spalarnię rozbuduje konsorcjum austriacko-włoskich firm PORR i Termomeccanica Ecologia. Inwestycja pochłonie 445 mln zł. Budowa drugiej linii spalarni ma się zakończyć w czwartym kwartale 2024 roku.

Zdjęcie: materiały prasowe

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama