Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej

Prawie 3,9 mln zł będzie kosztowało Uczelniane Archiwum, które powstaje na Politechnice Rzeszowskiej. 

W Uczelnianym Archiwum na terenie miasteczka akademickiego PRz będą przechowywane materiały, zarówno w postaci tradycyjnej, jak i cyfrowej oraz do codziennej obsługi. Niektóre dokumenty uczelnia musi archiwizować nawet przez 50 lat. Wiele z nich dzisiaj jest przechowywanych w różnych budynkach Politechniki Rzeszowskiej.

W 2018 r. uczelnia zleciła opracowanie projektu Uczelnianego Archiwum, w tym pozwolenia na budowę. Rok później projekt zatwierdzono, istniejący budynek przy ulicy Akademickiej, gdzie powstanie archiwum, został rozebrany. Obecnie trwa wymiana gruntu pod płytę fundamentową. Budowa Uczelnianego Archiwum ma się zakończyć 21 września 2021 roku.

Inwestycja pochłonie prawie 3,9 mln zł.

Archiwum będzie miało dwie kondygnacje (bez piwnic). Będą w nim pomieszczenia administracyjne i socjalne, magazyny archiwum i pomieszczenia techniczne. Obiekt będzie miał 479,6 m kw. Na jego dachu będą zainstalowane panele fotowoltaiczne, które mają zapewniać „zieloną energię” na potrzeby systemów elektrycznych archiwum.

– Na półkach archiwum będzie miejsce na przechowywanie ponad 3,5 km dokumentów – mówi Marcin Zych, kierownik Archiwum Politechniki Rzeszowskiej.

Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska
Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama