SONY DSC
Reklama

Chciałbyś zobaczyć eksponaty w wersji 3D? Dowiedzieć się co to jest fibula? Kim był halabardnik? Co pomaga na kaszel według herbarza z 1595 roku? Przyjdź na wystawę „4wymiAR muzeum”, która trwa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Eksponaty na wystawie zaprezentowane są w technologii Rozszerzonej Rzeczywistości (ang. Augment Reality). Przy każdym eksponacie jest kod AR, który odczytamy za pomocą tabletów lub smartfonów z pobraną aplikacją.

Na ekranie pojawi się szereg informacji, nie tylko tekstowych na temat danego eksponatu, ale również animacje, filmy, muzyka, ilustracje, zdjęcia oraz eksponaty w wersji cyfrowej – 3D.

– Wystawa da niezwykłą możliwość zapoznania się z interesującymi historiami stojącymi za każdym zabytkiem – zapewnia Karolina Pękala z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Wystawa została przygotowana na jubileusz 80-lecia powstania rzeszowskiego Muzeum. Dlatego posiada swój interdyscyplinarny charakter, dzięki któremu łatwo odczytamy, jak wiele dzieje się w muzeum i jak ono pracuje.

– Prezentujemy zabytki archeologiczne, etnograficzne, historyczne, wszystkie pochodzące z naszych zbiorów i związane z Podkarpaciem. Gratką dla rzeszowian jak i sympatyków miasta, są pocztówki przedstawiające Rzeszów z początku XX wieku – zachęca do zwiedzania wystawy Karolina Pękala.

Aranżacja wystawy jest bardzo minimalistyczna i stanowi tło dla akcji rozgrywającej się na ekranach urządzeń mobilnych. Dodatkowo dla urozmaicenia na wystawie pojawiają się prawdziwe zabytki, które stanowią rzeczywiste odniesienie do swoich wersji cyfrowych.

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można wypożyczyć tablet lub przyjść z własnymi urządzeniami mobilnymi by zwiedzić wystawę. W Muzeum jest darmowe WiFi.

Placówka zaprasza także na zorganizowane zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży szkolnej. Czas trwania – ok. godzina. Muzeum zapewnia 10 muzealnych tabletów. Koszt zajęć – bilet wstępu do muzeum (6 zł ulgowy, 8 zł normalny). Telefoniczne rezerwacje od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00 pod numerem tel. (17) 853 52 78.

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia br. Projekt powstał przy współpracy z Laboratorium Technologii Wizualnych i Rzeczywistości Rozszerzonej na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama