8 koncertów w Rzeszowie oraz 5 w Jarosławiu odbędzie się w ramach 24. Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa. Pierwszy koncert już w sobotę (4 lipca).

Muzyka klasyczna będzie rozbrzmiewać w rzeszowskiej Katedrze, w kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu, w popijarskim kościele św. Krzyża oraz w kościele św. Mikołaja w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu. Wystąpią artyści z Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Rosji i Polski.

– Muzyka najwyższej próby twórczej i wykonawczej, spektrum renomowanych europejskich artystów, piękne wnętrza zabytkowych i nowoczesnych świątyń Podkarpacia, składają się na jedyne w swoim rodzaju misterium – zachęca do udziału w festiwalu jego dyrektor artystyczny Marek Stefański.

Festiwal rozpoczyna się 4 lipca i potrwa do 16 sierpnia. Wyróżniać go będzie kilka osobliwości, z których jedną będzie na pewno występ na inaugurację (4 lipca w Jarosławiu, 5 lipca w katedrze w Rzeszowie) chóru złożonego z kilkudziesięciu sióstr zakonnych z całej Polski, profesjonalnie wykonującego dzieła światowej literatury chóralnej.

Tydzień później, w niedzielę (12 lipca), w kościele św. Krzyża, perle architektury sakralnej Rzeszowa, wystąpi z recitalem znakomity gitarzysta Michał Nagy, który wykona utwory począwszy od mistrzów baroku, aż po A. Piazzolę.

Atrakcją Festiwalu będzie także występ 2 sierpnia w rzeszowskiej Katedrze duetu organistek z Rosji, które w porywający sposób, na cztery ręce i cztery nogi zagrają transkrypcje dzieł operowych i baletowych, głównie kompozytorów rosyjskich.

Z kolei 14 i 15 sierpnia, w Jarosławiu i w Rzeszowie-Zalesiu, w wykonaniu sopranistki Wiktorii Bisztygi, zabrzmią staropolskie pieśni maryjne, powstałe i kultywowane w dwóch znamienitych polskich sanktuariach: w Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Pacławskiej.

Nie zabraknie w programie Festiwalu akcentu podkarpackiego: Festiwal zakończy w niedzielę 16 sierpnia w Katedrze monumentalne dzieło oratoryjne Josefa Haydna – Msza Nelsońska w wykonaniu Solistów, Orkiestry i Chóru Nicolaus pod dyrekcją Zdzisława Magonia.

Podczas tego koncertu publiczność będzie mogła także stać się współtwórcą jego programu. W pierwszej bowiem części, organista Tomasz Glanc będzie prezentował swoje improwizacje, oparte na tematach zaproponowanych przez słuchaczy. Oprócz tego całą plejada wybitnych organistów oraz kameralistów.

Sporo będzie w programie tegorocznego cyklu zawsze chętnie słuchanych utworów Johanna Sebastiana Bacha, gdyż w bieżącym roku przypada 330. rocznica urodzin tego geniusza muzyki.

Organizatorem festiwalu jest parafia katedralna w Rzeszowie, przy współpracy Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy.

PROGRAM FESTIWALU

Niedziela (5 lipca), godz. 20:00 / Katedra

– Agnieszka Radwan-Stefańska organy

– Chór Sióstr Służebniczek Starowiejskich

– s. Barbara Gawełda, dyrygent

Niedziela (12 lipca), godz. 19:30 / Kościół Św. Krzyża

– Waldemar Krawiec – organy

– Michał Nagy – gitara

Niedziela (19 lipca) godz. 20:00 / Katedra

– Olivier Eisenmann (Szwajcaria) – organy

– Verena Steffen (Szwajcaria) – flet

Niedziela (26 lipca), godz. 20:00 / Katedra

– Ulfert Smidt (Niemcy) – organy

– Jarosław Naliwajko SJ – słowo

Niedziela (2 sierpnia), godz. 20:00 / Katedra

– Ludmila Golub (Rosja) – organy

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Valeria Anfinogenova (Rosja) – organy

Niedziela (9 sierpnia), godz. 20:00 / Katedra

– Christian Tarabbia (Włochy) – organy

– Wojciech Kwiatek – klarnet

Sobota (15 sierpnia), godz. 18:00 / Kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu

– Marek Stefański – organy

– Wiktoria Bisztyga – sopran

Niedziela (16 sierpnia), godz. 20:00 / Katedra

– Tomasz Glanc – organy

– Orkiestra i Chór Nicolaus

– Zdzisław Magoń – dyrygent

CYKL TOWARZYSZĄCY

Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie

Sobota (4 lipca), godz. 18:00

– Agnieszka Radwan-Stefańska – organy

– Chór Sióstr Służebniczek Starowiejskich

– s. Barbara Gawełda – dyrygent

Sobota (18 lipca), godz. 18:00

– Józef Kotowicz – organy

Sobota (25 lipca), godz. 18:00

– Mariusz Ryś – organy

Sobota (8 sierpnia), godz. 18:00

– Józef Serafin – organy

Piątek (14 sierpnia), godz. 18:00

– Marek Stefański – organy

– Wiktoria Bisztyga – sopran

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama