Zdjęcie: Daniel Kozik / Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Ponad 53 mln zł będzie kosztowała budowa drogi, która usprawni komunikację z lotniskiem w Jasionce. Inwestycję zrealizuje firma Skanska.

– To niezmiernie ważna inwestycja z punktu widzenia gospodarczego w naszym województwie, w szczególności, że realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, Portu Lotniczego i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego – mówił w poniedziałek Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, podczas uroczystego podpisania umowy na realizację inwestycji.

Inwestycja została podzielona na cztery etapy. Podpisana w poniedziałek umowa dotyczy dwóch etapów – I i III.

W pierwszym powstanie niespełna 2-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej, łączący drogę ekspresową S19 (węzeł Jasionka) z byłą drogą krajową nr 19 (aktualnie droga wojewódzka nr 878). Nad potokiem Świerkowiec zostanie wybudowany most, a ponadto rondo wraz z rozbudową odcinków w kierunku północnym i południowym na byłej drodze wojewódzkiej nr 878.

Trzeci etap obejmie budowę drugiej jezdni drogi wojewódzkiej nr 869 na ponad 5-kilometrowym odcinku – od terenów w okolicach Aeroklubu Rzeszowskiego do drogi krajowej nr 9 w Rudnej Małej. Ponadto wzmocniona zostanie konstrukcja istniejącej jezdni. Przewidziana jest również budowa i przebudowa chodników i ścieżek rowerowych.

DW nr 869 będzie miała szerokość 7 metrów z dwoma pasami ruchu po 3,5 m. Inwestycja obejmie także budowę skrzyżowań jednopoziomowych, dróg dojazdowych oraz budowę i przebudowę zjazdów.

IV etap budowy drogi lotniskowej został już zrealizowany – to węzeł na przecięciu DW nr 869 z DK nr 9 w Rudnej Małej. Natomiast II etap będzie realizowany niebawem. Ogłoszenie przetargu zaplanowano na przyszły rok. Ta część inwestycji obejmie budowę ronda na DW nr 878, łączącego odcinki realizowane w etapach I i III.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Nowy korytarz transportowy połączy drogę ekspresową S-19 z drogą krajową nr 9 i autostradą A4. Dzięki niemu będzie można szybciej i łatwiej dotrzeć do Portu Lotniczego i terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w sąsiedztwie lotniska – poinformował Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 53 mln zł. Jest finansowana z unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020. – Tworzymy warunki do dalszego rozwoju regionu, zapewniając mobilność dla tego wszystkiego, co tu się produkuje i co jest tu obsługiwane – cieszy się Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Skanska ma drogę lotniskową wybudować do czerwca 2018 r. To nie pierwsza inwestycja firmy w rejonie lotniska w Jasionce.

– Rozbudowaliśmy płytę postojową, płytę do odladzania, terminal, a przede wszystkim byliśmy wykonawcą pierwszego etapu tej inwestycji – przypomina Bogusław Cienki, pełnomocnik firmy Skanska.

Zdjęcie: Daniel Kozik / Podkarpacki Urząd Marszałkowski
Zdjęcie: Daniel Kozik / Podkarpacki Urząd Marszałkowski

(ak, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama