Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – pod takim hasłem w sobotę (21 maja) w całym kraju odbędą się pikniki wojskowe. W Rzeszowie będą dwa punkty rekrutacyjne. 

Na Podkarpaciu pikniki zaplanowano przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku i w Lubaczowie na Rynku. Działać też będą mobilne punkty rekrutacyjne w Sanoku, Korczynie, Dębicy i dwa w Rzeszowie: w Galerii Rzeszów na poziomie -1 oraz przy Zamku Lubomirskich od strony ulicy Szopena. Punkty będą czynne od godz. 11:00 do 18:00. 

Atrakcjami w czasie pikników będą pokazy sprzętu wojskowego (KTO Rosomak, KTO Rak, ppk SPIKE, broń strzelecka, indywidualne wyposażenie żołnierzy i wiele innych), występy zespołów lokalnych, projekcje multimedialne, gry i konkursy dla dzieci oraz poczęstunek żołnierską grochówką.

W mobilnych punktach rekrutacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie, dlatego warto zabrać dowód osobisty.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest nową formą służby czynnej wprowadzoną Ustawą o obronie Ojczyzny. Żołnierz od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie. Po 28-dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy.

– W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska – wyjaśnia mjr Konrad Radzik z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama