Reklama

12 stanowisk komputerowych, 8 miejsc dodatkowych, własne serwery oraz sprzęt do prezentacji – tak wygląda nowe laboratorium stworzone na Politechnice Rzeszowskiej we współpracy z firmą Asseco Poland.

Laboratorium zostało oficjalnie otwarte w środę w ramach obchodów 50-lecia Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Jest ukoronowaniem dotychczasowej współpracy Asseco z Politechniką Rzeszowską.

Nowe laboratorium jest miejscem realizacji m.in. wspólnych przedsięwzięć Asseco i uczelni, takich jak dydaktyka, prace dyplomowe, badania, prezentacje oraz konferencje. Wyposażone zostało w 12 stanowisk komputerowych, 8 miejsc dodatkowych, własne serwery oraz sprzęt do prezentacji.

– Liczę na to, że nasza współpraca nie tylko przyczyni się do profesjonalnego przygotowania studentów do pracy w branży informatycznej, ale również umożliwi wdrażanie innowacyjnego kształcenia inżynierów. W laboratorium będą mogli się kształcić wysokiej klasy programiści i analitycy oprogramowania. Planujemy również aplikowanie i realizację wspólnych projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej bądź środków krajowych – powiedział prof. Grzegorz Masłowski, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.

W laboratorium realizowana jest druga edycja przedmiotu „Systemy informatyczne klasy enterprise”. Zajęcia, składające się w wykładów i ćwiczeń, prowadzi specjalista i wieloletni praktyk z Asseco. Studenci zdobywają wiedzę oraz umiejętności, a także poznają Asseco Poland. Pierwszą edycję programu ukończyło 17 osób, z których 3 pracują obecnie w rzeszowskiej firmie.

Tylko w 2014 r. na staż lub praktykę do Asseco dostało się 17 studentów Politechniki, a z 6 z nich została nawiązana późniejsza współpraca.

– Działamy w sektorze, w którym innowacyjność i stały rozwój stanowi o być albo nie być. Właśnie dlatego cały czas poszukujemy młodych i zdolnych ludzi, którzy nie boją się wyzwań i chcą pracować przy zaawansowanych technologicznie projektach – powiedział Zbigniew Krzysztoń, dyrektor personalny w Asseco Poland.

Z praktyk i staży w rzeszowskiej firmie w ub. r. skorzystały 102 osoby. Ponad 20 proc. z nich już zostało zatrudnionych w Asseco. – Dobrze rozumiemy, jak istotna jest współpraca biznesu z nauką – dodaje Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Efektem zrealizowanych przez Asseco projektów badawczych są m.in. autorskie systemy informatyczne, z których korzysta ponad połowa polskich banków, największe firmy ubezpieczeniowe, energetyczne, telekomunikacyjne, podmioty służby zdrowia oraz administracja publiczna.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama