Wystawa prac duetu ZUPAGRAFIKA oraz akwareli Tytusa Brzozowskiego rozpoczyna w poniedziałek (23 maja) piątą edycję Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Nie zabraknie dyskusji o architekturze, warsztatów oraz koncertów.

V Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie potrwa do 4 czerwca. Rozpocznie go dzisiaj o godz. 18:00 w Galerii Miejskiej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego wernisaż wystawy prac duetu ZUPAGRAFIKA oraz akwareli Tytusa Brzozowskiego.

Zupagrafika to hiszpańsko-polska pracownia grafiki kreatywnej założona w 2012 roku przez David’a Navarro i Martynę Sobecką w Poznaniu. Studio powstało z inicjatywy hiszpańskiego grafika zakochanego w Polskiej Szkole Plakatu.

Zupagrafika w szczególny sposób związana jest z papierem, architekturą i typografią; specjalizuje się w plakacie, wydawnictwach oraz grafice inspirowanej architekturą.

Tytus Brzozowski to z kolei architekt i akwarelista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W swoich pracach opowiada o mieście marzeń – pełnym zdobnych kamienic, wąskich ulic i strzelistych wież.

Brzozowski tworzy nowe światy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze. Szuka nawarstwień historii, zestawia budynki z różnych miejsc i czasów. W pracach Tytusa Brzozowskiego znajdziemy intrygujące, surrealistyczne elementy, poukrywane wątki i zdarzenia.

Archi Tydzień

W następny poniedziałek (30 maja) rozpocznie się Archi Tydzień, współorganizowany przez rzeszowskie Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Od godz. 12:00 do 16:00 w siedzibie SARP (ul. Rynek 8) w Strefie Porad Architekta odbywać się będą bezpłatne porady, konsultacje i rozmowy z rzeszowskimi architektami na temat związany z inwestycjami i procesem inwestycyjnym.

We wtorek (31 maja) o godz. 15:00 na Politechnice Rzeszowskiej (al. Powstańców Warszawy 12) w aula V-1 rozpocznie się debata publiczna nt. „Konkurs architektoniczny a przetarg w świetle programu rewitalizacji centrów miast i dobrej Architektury”.

W debacie wezmą udział architekci: Zbigniew Maćków z Wrocławia, Stanisław Deńko z Krakowa, Paweł Zieliński (Kraków), Łukasz Sykała (Kraków) i Kazimierz Ferenc z Warszawy.

Warsztaty fotograficzne

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka od godz. 10:00 do 12:30 w rzeszowskim kinie Zorza fotograf Paweł Olearka poprowadzi „Archimaskotkę”, czyli warsztaty fotograficzne dla dzieci oraz spacer z NieMapą. W spacerze będą mogły wziąć udział dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych (klasy 1-3).

Dzieci odwiedzą charakterystyczne miejsca rzeszowskiego Śródmieścia, takie jak fontanna multimedialna, pomnik Tadeusza Nalepy, Aleję pod Kasztanami czy Rynek. Każdy uczestnik spaceru otrzyma analogowy aparat fotograficzny z kliszą (24 klatki). Każde wykonane zdjęcie będzie więc nabierać wymiaru niepowtarzalności i trwałości, w przeciwieństwie do aparatów cyfrowych. Zdjęcia na kliszy nie da się usunąć.

Każde odwiedzone miejsce zostanie sfotografowane przez każdego uczestnika na 4 różne sposoby (perspektywa, kadr, strona).

– Mamy nadzieję, że efektem tego „foto spaceru” będą odkrywcze dla nas dorosłych, indywidualne, ciekawe, inne, widziane oczami dziecka obrazy. A wybrane 50 fotografii zaprezentujemy szerokiej publiczności podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej na rzeszowskim Rynku – mówi Joanna Dul z Estrady Rzeszowskiej, która jest współorganizatorem Festiwalu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

1 czerwca w Estrada Caffe od godz. 16:00 prezentowane będą prace studentów Politechniki Rzeszowskiej dotyczące rewitalizacji Śródmieścia Północ

Filmy o architekturze

2 czerwca o godz. 15:00 w ratuszu (ul. Rynek 1)w ramach projektu „Plac Balcerowicza vs. Plac Wolności” odbędzie się prezentacja prac rewitalizujących tereny oraz debata oxfordzka z udziałem studentów Politechniki Rzeszowskiej.

Także 2 czerwca o godz. 17:00 w ratuszu w cyklu ArchiCZWARTEK odbędzie się bliskie spotkanie z architektami Przemo Łukasikiem i Łukaszem Zagałą z MEDUSAGROUP z Katowic na temat adaptacji loftów, starych lokali, adaptacje całych stref.

Z katowickimi architektami będzie można się także spotkać w siedzibie SARP-u o godz. 18:30 na tzw. after.

2 czerwca o godz. 21:30 na pomniku Czynu Rewolucyjnego odbędzie się wideo-mapping w wykonaniu Fundacji Precyzja.

3 czerwca o godz. 17:00 w kinie Zorza będą prezentowane filmy o architekturze we współpracy z Fundacją Beton (organizatorem Beton Film Festival) – „Concrete Stories”, reż. Lorenz Findeisen, „Za żelazną bramą”, reż. Heidrun Holzfeind.

W przerwie ok. 18:30 odbędzie się wernisaż wystawy SARP „Cement w architekturze”. Jej gościem specjalnym będzie architekt Kazimierz Łatak. Po zakończeniu prezentacji filmów odbędzie się dyskusja nt. „Możliwości kreacji w betonie”

Fisz Emade na Rynku

4 czerwca na rzeszowskim Rynku o godz. 19:00 rozpocznie się koncert zespołu Oxford Drama oraz Fisz Emade Tworzywo.

Oxford Drama to duet, który powstał na początku 2014 roku z inicjatywy Gosi Dryjańskiej i Marcina Mrówki. Choć komputer jest ważną częścią procesu powstawania ich muzyki, podczas występów na żywo Oxford Drama świadomie odrzucili jego wsparcie i całość materiału wykonują bez laptopów, co czyni ich live wyjątkowymi na tle innych wykonawców tego nurtu. Zespół występował m.in. chociażby na festiwalu Open’er w Gdyni.

Fisz i Emade przez lata przyzwyczaili swoich fanów do muzycznych eksperymentów, mieszając ze sobą różne style, starając się by wszystkie ich produkcje łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. Tak właśnie jest na najnowszym albumie braci Waglewskich pt. „MAMUT“, którego premiera odbyła się  w 2014 r.

W ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej powstanie także mural w centrum miasta, którego autorem będzie Arkadiusz Andrejkow. Efekty jego pracy będziemy mogli zobaczyć po Festiwalu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia FPM bezpłatny.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama