Zdjęcie: Materiały organizatorów

Od poniedziałku 25 września rozpoczynają się zapisy na nowy semestr Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie. Tym razem rejestracja będzie odbywać się poprzez nowy system logowania oraz z nowymi wytycznymi co do wieku uczestników. Poza tym pojawi się też kilka innych nowości.

Darmowe zajęcia Politechniki Dziecięcej organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, zawsze w sobotę. Od nowego semestru na zajęcia mogą się rejestrować uczniowie szkół podstawowych w wieku 7-12 lat.

Zajęcia w Rzeszowie przeznaczone są dla dzieci z całego Podkarpacia. Chcąc zarejestrować dziecko na zajęcia na nowy semestr w pierwszej kolejności należy utworzyć konto użytkownika na stronie www.dolina-wiedzy.pl/pd, a następnie uzupełnić dane swoje oraz dzieci. Kolejnym krokiem jest zapisanie dziecka do aktualnie aktywnej rejestracji.

To, co ważne – utworzenie konta i dodanie do niego danych dzieci powoduje, iż przy rejestracji na kolejne semestry, nie będzie wymagane ponowne wpisywanie wszystkich danych, a wystarczy jedynie zarejestrowanie dziecka do naboru, który będzie wówczas aktywny.

Jak mówi dyrektor Fundacji Łukasz Szuba teraz będzie dużo łatwiej rodzicom zarejestrować dzieci z semestru na semestr.

– Już nie będzie potrzeby ponownego wpisywania wszystkich danych, a jedynie ewentualnego zaktualizowania jakiś zmian lub dodania dziecka, które zaczęło spełniać wymogi co do wieku. Rodzice czy opiekunowie poprzez konto będą mieć również dostęp on-line do planu wykładów, będą mogli pobrać formularz uczestnika czy zapisać się na dodatkowe zajęcia – mówi Łukasz Szuba.

Zapisy będą aktywne od 25 września od godz. 10:00 do 1 października do godz. 23:59. Zarówno utworzenie konta, jak i rejestracja będzie, tak jak zawsze wymagała potwierdzenia poprzez link wysyłany na adres e-mail podanego przy rejestracji.

W nowym semestrze pojawią się nowe tematy, ale także nowi prowadzący. Wykłady, jak zawsze, będą prowadzone przez popularyzatorów nauki, wykładowców i specjalistów z regionu, jak i z całej Polski. Co fizyka ma wspólnego z muzyką studenci PD dowiedzą się podczas zajęć „Niech zabrzmi MUZYKA!”. Na zajęciach pt. „Czy zmysły można oszukać?” spróbują sprawdzić, jak nauka może wpłynąć na naszą percepcję.

O tym, czy przypadek rosnącego nosa Pinokia był prawdziwy dowiedzą się na zajęciach pt. „Jak poznać, czy ktoś mówi prawdę?”. O tym, co i dlaczego staje się przezroczyste będą rozmawiać na wykładzie pt. „Pokaż kotku co masz w środku?”. W tym semestrze studenci PD dowiedzą się również „Jak samolot nauczył się latać?” poznając zmieniające się konstrukcje samolotów.

Nowe tematy oraz nowa forma rejestracji to nie jedyne nowości na Politechnice Dziecięcej. W nowym semestrze w filiach PD (poza Rzeszowem) Fundacja planuje zorganizować laboratoria dla wszystkich chętnych studentów Politechniki Dziecięcej.

– Chcemy, aby wszyscy zainteresowani studenci przynajmniej raz w semestrze, poza wykładami mogli skorzystać także z bardziej praktycznej formy zajęć. Liczymy, że na laboratoriach w mniejszych grupach, nasi studenci będą mieli szansę jeszcze bliżej dotknąć nauki – mówi dyrektor Szuba.

W tym semestrze organizator Politechniki Dziecięcej do zaangażowania się w projekt zaprasza również rodziców, opiekunów czy krewnych dzieci uczęszczających na zajęcia. Do tej pory w organizacji zajęć organizatorzy korzystali z pomocy wolontariuszy, wśród których byli studenci i licealiści. Teraz postanowili powołać Straż Rodzicielską, która będzie odpowiadała na pytania rodziców. Do straży mogą się zgłaszać krewni studentów PD.

– Liczymy, że jest kilka osób, tzw. społeczników, dla których to będzie fajna forma zaangażowania się i zrobienia czegoś dla dzieci ze swojego regionu – zachęca Barbara Ślęk-Wojtowska, koordynator Politechniki Dziecięcej.

Zajęcia Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie organizowane są od 2009 roku. Liczba uczestników zajęć w Rzeszowie oraz filiach przekroczyła w tym roku 12 tysięcy. 

Więcej informacji dotyczących rejestracji oraz zajęć w poszczególnych miejscowościach znajduje się na stronie www.dolina-wiedzy.pl/pd. Wszelkie pytania należy kierować na maila: info@dolina-wiedzy.pl lub pod nr tel. 17 888 60 03.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama