Do konkursu na przebudowę rzeszowskich deptaków zgłoszono siedem prac. Pierwsza ma zostać przebudowana ul. 3 Maja.

Dyskusja nad tym, co trzeba zmienić w rzeszowskich deptakach trwa już od kilku lat. Miasto ogłaszało już konkursy, jednak do tej pory nie wyłoniono ani projektu, ani wykonawcy. Na to, by przebudowa deptaków odbyła się jak najszybciej naciskał prezydent Tadeusz Ferenc. Jednak jego dotychczasowe pomysły związane z konkursem nie podobały się rzeszowskim radnym, którzy systematycznie podczas sesji je odrzucali. Radni żądali, by przebudową deptaków zajęły się profesjonalne firmy.

W ubiegłym roku na ogłoszony przez ratusz konkurs, ofertę złożyła tylko jedna firma „Erynek” z Krakowa. Radni na jej koncepcję się jednak nie zgodzili, bo nie mieli z czego wybierać, a poza tym projekt krakowskiej firmy nie był uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

W związku z tym Urząd Miasta Rzeszowa wystąpił do Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) z prośbą o ogłoszenie profesjonalnego konkursu. I wszystko wskazuje na to, że przebudowa deptaków wreszcie nabierze tempa. Do rzeszowskiego oddziału SARP-u wpłynęły bowiem prace z profesjonalnych pracowni architektonicznych, a zwycięzca ma zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

– Na konkurs zgłoszono siedem prac. Niebawem ma zostać ustalony termin posiedzenia sądu konkursowego – wyjaśnia Katarzyna Pawlak z biura prasowego magistratu. – Kiedy zostaną ogłoszone wyniki konkursu, miasto ogłosi przetarg na przebudowę, a zwycięzca zajmie się opracowaniem dokumentacji na podstawie wybranej w konkursie koncepcji oraz samą przebudową deptaków.

Miasto na gruntowny remont ulic ma zarezerwowane w przyszłorocznej wieloletniej prognozie finansowej 5 mln zł. Za zorganizowanie konkursu oraz nagrody urząd zapłaci 60 tys. zł. Przebudowane mają zostać trzy rzeszowskie deptaki: 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najprawdopodobniej jeszcze w październiku.

– Jako pierwsza przebudowywana zostanie ul. 3 Maja. Zaplanowaliśmy, że tam dodatkowo przebudowane zostaną instalacje podziemne, a następnie położona nowa nawierzchnia – dodaje Pawlak.

Przebudowa ul. 3 Maja ma się zakończyć do końca przyszłego roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama