Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Sesje warsztatowe, script doctoring, czytania performatywne, spotkania z innymi twórcami i ekspertami – to w programie Sceny Nowej Dramaturgii. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ogłasza nabór chętnych.

Nabór obejmuje Teatralny Speed Dating i Letnią Rezydencję Literacką. Pierwszy termin przesyłania zgłoszeń to 26 stycznia br. W programie sesje warsztatowe, script doctoring, czytania performatywne, spotkania z innymi twórcami i ekspertami. Rzeszowska „Siemaszka” proponuje także letnią rezydencję dramatopisarską połączoną ze stypendium.

Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. Do współpracy zaproszeni są reżyserzy z co najmniej dwoma realizacjami teatralnymi na koncie oraz autorzy i autorki tekstów dramatycznych, prozy, reportaży, poezji. Szczegóły w regulaminie, który dostępny jest na stronie www.teatr-rzeszow.pl. 

Celem Sceny Nowej Dramaturgii jest rozwijanie projektów teatralnych i wspólna dyskusja nad tekstami. W sesjach dopracowywania projektów wezmą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii.

Przez Teatralny Speed Dating organizatorzy szukają nowych jakości, powstających ze spotkania reżysera i dramaturga już na wczesnym etapie pracy nad projektem – a jednocześnie tworzenia nowych konfiguracji artystycznej współpracy.

– Letnia Rezydencja Literacka to pierwsza w Polsce oferta dla autorek i autorów tekstów, którzy chcą spróbować swoich sił w pisaniu dla teatru – wyjaśnia Monika Midura, sekretarz literacki Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. 

Jeden z tekstów powstałych w ramach Sceny Nowej Dramaturgii, wybrany decyzją dyrektora artystycznego Jana Nowary, zostanie wystawiony przez „Siemaszkę”. Wybrane projekty zostaną również zaprezentowane w formie czytań performatywnych, słuchowisk, czy instalacji teatralnych.

Scena Nowej Dramaturgii to jednak przede wszystkim platforma spotkania i wymiany, możliwość interwencji twórczej, wsparcia i wspólnej pracy, a konkurs na inscenizację jest tylko „efektem ubocznym” tego spotkania. Pierwsze spotkanie uczestników i uczestniczek SND odbędzie 22-23 lutego br. w Rzeszowie.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: