Reklama

Rzeszów jest jednym z dwóch polskich miastach, w których odbędą się eliminacje do europejskiego projektu „The Girls On Track – Karting Challenge”. To szansa dla dziewczyn, które chcą spróbować sił w motorsporcie.

The Girls On Track jest skierowany do dziewcząt w wieku 13-18 lat. To dwuletni program pod patronatem FIA oraz Polskiego Związku Motorowego, którego celem jest promocja motorsportu wśród młodych kobiet. Projekt współfinansowany jest przez Komisję Europejską i ma zachęcić dziewczyny do wejścia w męski świat wyścigów. Ambasadorami projektu w Polsce są Gosia Rdest i Rafał Sonik. Gosia Rdest przygotowała dla finalistek bezpłatny autorski program szkoleniowy.

Pierwszy etap The Girls On Track to eliminacje krajowe. Zadaniem dziewczyn będzie przejechanie jak najsprawniej i jak najpłynniej 100-metrowego slalomu kartingowego. Każda z uczestniczek będzie miała dwie próby czasowe. 12 dziewcząt, które najlepiej poradzą sobie z tym zadaniem podczas eliminacji w Tychach (26-27 maja) i w Rzeszowie (11-12 sierpnia), weźmie udział w półrocznym autorskim programie szkoleniowym przygotowanym przez Gosię Rdest we współpracy z grupą ekspertów.

Udział w eliminacjach i programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatny. Na miejscu będzie czekał niezbędny sprzęt. 

W programie znajdą się m.in. ćwiczenia na profesjonalnym symulatorze wyścigowym, udział w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, spotkania i prelekcje z kierowcami i inżynierami wyścigowymi. Trójka, która zaprezentuje najlepszy progres na przestrzeni półrocznego szkolenia, pojedzie reprezentować nasz kraj na finałowych eliminacjach w legendarnym Le Mans, stawiając czoła zawodniczkom z Belgii, Finlandii, Niemiec, Holandii, Portugalii, Słowacji i Szwecji.

Gosia Rdest sama zaczynała swoją karierę właśnie od kartingu – najpierw halowego, następnie na otwartych torach. Reprezentowała Polskę w kadrze narodowej na zawodach za granicą. W 2011 roku zdobyła tytuł Mistrza Polski w Kartingu. Obecnie ściga się samochodami na torach na całym świecie. 

W tym sezonie Gosia Rdest startuje w Mistrzostwach Europy GT4. Od dawna angażuje się w projekty wspierające równe szanse uczestnictwa kobiet i mężczyzn w motorsporcie. – Przenieść się w czasie nie mogę, ale mogę pomóc innym dziewczynkom, które chcą spróbować sił w motorsporcie. Chcę podzielić się swoim doświadczeniem – mówi Gosia.

Gosia wierzy, że pomocna dłoń wyciągnięta do dziewcząt zachęci je, by nie bały się spełniać marzeń i wejść do męskiego świata motorsportu. To nadal świat, w którym udział kobiet jest rzadkością. – Taka inicjatywa jest bardzo potrzebna. Pokażmy, że coś się w polskim motorsporcie dzieje – dodaje.

W marcu 2019 roku troje dziewcząt, wybranych na podstawie imprez krajowych, zmierzy się w Europejskim Finale w Le Mans, ubiegając się o miejsca wśród szóstki kierowców w Zespole Europejskim. Szóstka zwycięzców weźmie udział w Obozach Szkoleniowych dla Kierowców FIA, gdzie otrzymają wsparcie FIA w postaci programu sportowego i edukacyjnego. Program zakończy impreza podsumowująca, która odbędzie się w Brukseli jesienią 2019 roku.

Eliminacje The Girls On Track w Rzeszowie odbędą się na terenie centrum handlowego Nowy Świat. Aby wziąć w nich udział, należy zarejestrować się za pomocą formularza on-line na stronie www.girlsontrack.pl. Niepełnoletnie uczestniczki muszą uzyskać pisemną zgodę opiekunów.

Zdjęcie: Materiały prasowe

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: