Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Dwa dni – we wtorek i w środę (31 października i 1 listopada) – potrwa 21. kwesta na rzecz ratowania Starego Cmentarza w Rzeszowie.

Jak co roku, kwestę organizuje Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem. We wtorek, od godz. 10:00 do zmroku, wolontariusze zbierają pieniądze do puszek przy ulicy Targowej, gdzie znajduje się Stary Cmentarz. 

W środę (1 listopada), także od 10:00, pieniądze będą zbierane na dwóch największych w Rzeszowie cmentarzach: Wilkowyja i Pobitno. Do kwesty zaangażowano 40 wolontariuszy. 

Do zbiórki tego dnia przyłączą się władze Rzeszowa. Od 11:00 na Pobitnem będzie prezydent Konrad Fijołek, od 12:00 wiceprezydent Krystyna Stachowska. Na Wilkowyi wolontariuszami będą wiceprezydenci: Jolanta Kaźmierczak i Dariusz Urbanik.

Kwesta na rzecz ratowania Starego Cmentarza odbywa się po raz 21. Za pieniądze ze zbiórki ma być odnowiony znajdujący się przy głównej alei nagrobek rodziny Opolskich. Trzeba w nim wymienić fundament, uzupełnić ubytki w cokole, zamocować krzyż wieńczący pomnik.

Koszt odnowienia nagrobka rodziny Opolskich oszacowano na około 30 tys. zł.  Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem ma na ten cel połowę pieniędzy z ubiegłorocznej zbiórki, drugą połowę zamierza zebrać w tym roku. 

– Mamy już wszystkie pozwolenia na renowację nagrobku, jesteśmy już dogadani z konserwatorem zabytków. Prace zamierzamy rozpocząć wiosną przyszłego roku – mówi Wiesław Walat, prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Stary Cmentarz służył mieszkańcom Rzeszowa przez 117 lat (1792-1909), pochowano na nim ok. 40 tys. osób, do dzisiaj zachowało się zaledwie 625 nagrobków, które wymagają renowacji. Dotychczas z kwesty odnowiono 84. 147 nagrobków jest jeszcze bezimiennych. 

Stary Cmentarz założono przed 1788 r., po wydaniu przez władze austriackie zakazu grzebania zmarłych przy kościołach. Oficjalnie został on zamknięty w 1910 roku, jednak chowano tu zmarłych jeszcze w czasie II wojny światowej.

Na cmentarzu pochowani są m.in.: Józef Łukasiewicz, powstaniec kościuszkowski, bohater Wiosny Ludów na Węgrzech, powstańcy styczniowi i listopadowi. Jest także pomnik z 1886 roku, upamiętniający powstańców styczniowych oraz Grób Ofiar II Wojny Światowej.

Na cmentarzu powstała też finałowa scena filmu Jerzego Hoffmana „Trędowata” z 1976 roku. W 1968 r. cmentarz uznano za zabytek. – Bez niego nie byłoby historii Rzeszowa – podkreśla Wiktoria Helwin, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama