group of teens in internet-cafe with computers

Ruszyła internetowa rekrutacja do szkół średnich. Łatwo nie będzie, mimo, że na absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów czeka 7 tys. miejsc w rzeszowskich placówkach. 

W poniedziałek (13 maja) ruszyła internetowa rejestracja kandydatów do liceów, techników i szkół branżowych. Na uczniów 3 klasy gimnazjum i 8 klasy szkoły podstawowej czeka w rzeszowskich szkołach średnich około 7 tys. miejsc, w tym 3 tys. w liceach, niespełna 2700 w technikach i 1500 tys. w szkołach branżowych. 

Aby się zarejestrować kandydaci muszą wejść na stronę naborpg-posp.resman.pl. Następnie, w zależności od tego, jaką szkołę się ukończyło, trzeba kliknąć w prostokąt niebieski (ósmoklasiści) lub zielony (uczniowie klasy 3 gimnazjum).

Wówczas strona odsyła do formularza zgłoszeniowego, gdzie uczeń podaje m.in. swoje dane, osiągnięcia naukowe i sportowe oraz wskazuje maksymalnie pięć szkół, w których chciałby podjąć naukę. Internetowa rejestracja kandydatów trwa do 19 czerwca.

Kolejnym krokiem jest złożenie w wybranej przez siebie szkole dokumentów potwierdzających osiągnięcia ucznia. Na to kandydaci mają czas między 21 czerwca (godz. 8:00) a 25 czerwca (godz. 15:00). Lista zakwalifikowanych kandydatów zostanie opublikowana 5 lipca o godz. 10:00.

Przyjęci uczniowie będą mieli do 10 lipca (godz. 14:00) czas na potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej placówce. Ostateczna lista uczniów, którzy zostali przyjęci do szkoły na rok 2019/2020 zostanie opublikowana 12 lipca o godz. 10:00.

Podwójny rocznik, który zafundowała uczniom reforma edukacji, spowoduje, że tegoroczna rekrutacja, szczególnie do prestiżowych szkół, będzie utrudniona.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– II LO do tej pory robiło nabór dla 10 oddziałów klas pierwszych. Teraz zrobi 12, ale po sześć dla uczniów z gimnazjów i podstawówek. To oznacza, że będzie trochę trudniej dostać się do tej szkoły – mówi nam Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału edukacji w rzeszowskim magistracie.

Niemniej jednak, szef wydziału edukacji zapewnia, że miejsca w rzeszowskich szkołach średnich dla nikogo nie zabraknie. – Część kandydatów po prostu będzie musiało liczyć się z tym, że nie dostanie się do tej szkoły, na której im zależało – mówi Zbigniew Bury. 

W pierwszej turze rekrutacji weźmie udział prawie 3 tys. absolwentów rzeszowskich szkół, z czego 1850 to uczniowie gimnazjów, a pozostali szkół podstawowych. – Pozostali uczniowie do absolwenci spoza naszego miasta – wyjaśnia dyrektor Bury.

Druga tura rekrutacji w szkołach, w których będą jeszcze wolne miejsca, zaplanowano na lipiec. Między 12 a 17 lipca będzie można dokonać rejestracji internetowej i złożyć dokumenty potwierdzające osiągnięcia ucznia. 9 sierpnia zostanie opublikowana lista przyjętych uczniów.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama