Zdjęcie: Materiały WSPiA

Do końca maja WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa czeka na zgłoszenia uczniów szkół średnich chcących zmierzyć się z wiedzą na temat bezpieczeństwa. Uczelnia po raz piąty organizuje Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie.

W czterech zorganizowanym do tej pory przez WSPiA Podkarpackich Konkursach Wiedzy o Bezpieczeństwie wzięło udział ok. 2500 uczniów szkół średnich z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego. Na Podkarpaciu były to głównie szkoły, w których działa prowadzona przez WSPiA Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa. 

Konkurs w dwóch etapach wyłoni osoby z największą wiedzą z zakresu szeroko rozumianej problematyki bezpieczeństwa i prawa. Zwycięzcy otrzymają cenne nagrody ufundowane przez WSPiA. Do wygrania są m.in. bezpłatne studia w WSPiA, zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej, bezpłatne miejsce w domu studenckim oraz cenne nagrody rzeczowe. 

Na zgłoszenia uczniów i szkół, w których zostanie przeprowadzony pierwszy etap konkursu uczelnia czeka do poniedziałku, 31 maja. I etap odbędzie się 2 czerwca. Uczniowie zmierzą się z testem jednokrotnego wyboru (30 pytań). Na odpowiedź będą mieli 30 minut. Do II etapu przejdą ci, którzy otrzymają co najmniej 24 punkty (wyniki poznamy 16 czerwca). 

II etap konkursu, czyli finał odbędzie się w siedzibie WSPiA 22 września. Podzielony będzie na dwie części. W pierwszej wszyscy zakwalifikowani uczniowie rozwiążą test złożony z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Na odpowiedzi będą mieli 30 minut. Do drugiej części zakwalifikuje się 30 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu.

– W tej części konkursu uczniowie będą udzielać pisemnej odpowiedzi na jedno zagadnienie wybrane z zestawu trzech pytań problemowych. Maksymalnie mogą zdobyć pięć punktów – wyjaśnia Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Uczestnicy konkursu muszą wykazać się wiedzą na temat m.in. zasad ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, systemu instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Powinni znać podstawy prawne ścigania i wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz wykazać się podstawową wiedzą z zakresu kryminalistyki i kryminologii.

Tematyka konkursu obejmuje także zagadnienia z obszaru podstaw ustroju RP, instytucji państwowych, instytucji Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych w odniesieniu do zadań zapewnienia bezpieczeństwa. 

Więcej informacji na temat rekrutacji szkół i uczestników można znaleźć na stronie konkursu – TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama