Fot. Patryk Ogorzałek / Rzeszów News. Na zdjęciu rzeszowski e-bilet
Reklama

Pasażerowie w końcu kupią jeden bilet, dzięki któremu będą mogli jeździć zarówno autobusem MPK, jak i pociągiem. W czwartek w Rzeszowie ruszyła sprzedaż biletów.

Od czwartku (27 lipca) od godz. 13:00 można po raz pierwszy kupować zintegrowany bilet na pociąg i autobus. Korzystać z niego będzie można już od 1 sierpnia na terenie Rzeszowa oraz na trasach: Rzeszów Gł. – Babica Kolonia (w Czudcu), Rzeszów Gł. – Trzciana (w Świlczy), Rzeszów Gł. – Strażów (w Krasnem).

– Stosowna uchwała została podjęta 11 lipca, ale umowę o współpracy z Przewozami Regionalnymi podpisaliśmy dopiero w czwartek. Stąd to małe opóźnienie. Bez podpisanych dokumentów nie mogliśmy rozpocząć sprzedaży – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który odpowiada za organizację miejskiej komunikacji.

Wspólny bilet jest zapisywany na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej. Można go kupić w sześciu Punktach Obsługi Podróżnych ZTM w Rzeszowie przy ulicach: Lisa-Kuli, Grottgera, Targowej, Trembeckiego oraz w galeriach „Nowy Świat” i „Plaza”, biletomatach, a także poprzez stronę internetową www.ebilet.erzeszow.pl. 

Cena biletu wspólnego na pociąg i autobus wynosi 92 zł (normalny) i  46 zł (ustawowy-studencki). Za bilet imienny 5-dniowy trzeba zapłacić odpowiednio 28 zł i 14 zł. Zintegrowany bilet semestralny będzie kosztował  181 zł (dopłata 3 zł), uczniowski (201 zł (dopłata 2 zł), wakacyjny dla dzieci, młodzieży i studentów stacjonarnych na jeden miesiąc – 38 zł (dopłata 2 zł).

Po upływie około pół roku zostanie wprowadzony kolejny etap wdrażania wspólnego biletu, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy Czudca, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego i Głogowa Młp.

Wprowadzeniem takiego typu rozwiązania są również zainteresowane dwa kolejne podkarpackie miasta: Dębica i Strzyżów. Wspólny bilet dotyczy połączeń kolejowych obsługiwanych przez Przewozy Regionalne.

W planach jest również, aby od jesieni został wprowadzony bilet czasowy w postaci tzw. biletu weekendowego z myślą o turystach.

W dalszej perspektywie ze wspólnego biletu będzie można korzystać również przy pomocy elektronicznej portmonetki działającej na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej. Pociągi Przewozów Regionalnych muszą być wyposażone w urządzenia do weryfikacji e-biletów.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: