Urząd Wojewódzki w Rzeszowie rozpoczął w poniedziałek wypłacanie zasiłków rodzinom poszkodowanym w wyniku ubiegłotygodniowej nawałnicy, jaka przeszła przez Podkarpacie.

W wyniku nawałnicy, która miała miejsce w nocy z 13 na 14 sierpnia straty w budynkach mieszkalnych ponieśli mieszkańcy z terenu 8 gmin Podkarpacia: Krasne, gminy Łańcut, miasta Łańcut, Tyczyn, Czarna w powiecie łańcuckim, Boguchwała, Rzeszów.

14 sierpnia samorządy gminne przesłały do wojewody podkarpackiego wstępne szacunki dotyczące potrzeb w zakresie wypłaty zasiłków celowych dla rodzin poszkodowanych w wyniku nawałnicy.

W poniedziałek (18 sierpnia) do wojewody trafiły protokoły z prac komisji gminnych, które są sukcesywnie weryfikowane przez pracowników wydziału polityki społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Na konta czterech gmin już zostały przekazane pieniądze z budżetu wojewody. Ponad 436 tys. zł otrzyma 97 rodzin z terenu czterech gmin (stan na 18 sierpnia, godz. 15:00). W Boguchwale dwie rodziny otrzymają 12 tys. zł, w Chmielniku trzy rodziny – 16 tys. zł, w Czarnej w powiecie łańcuckim 33 rodziny dostaną 133 tys. zł, w Krasnem na 275 tys. zł mogą liczyć 59 rodziny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Nada trwa weryfikacja protokołów z pozostałych gmin. Środki będą sukcesywnie przekazywane na konta gmin – informuje Małgorzata Oczoś-Błądzińska, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Z wstępnych szacunków gmin wynika, że w wyniki nawałnicy poszkodowanych zostało 187 rodzin, a potrzeby w zakresie wsparcia w formie zasiłków celowych do 6 tys. zł wynoszą ponad 907 tys. zł. To stan na poniedziałek na godz. 15:00.

Wojewoda oczekuje od gmin także wniosków o zasiłki do 20 tys. i 100 tys. Na podstawie zgłoszonych potrzeb będzie występować do ministra administracji i cyfryzacji o uruchomienie pomocy dla poszkodowanych rodzin.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama