Zdjęcie: Materiały prasowe

Z ponad miesięcznym opóźnieniem, we wtorek (15 grudnia) ruszyły loty z Jasionki do holenderskiego Eindhoven. Ale nie na długo – do 9 stycznia. Potem półtoramiesięczna przerwa. 

Loty do Eindhoven uruchomił węgierski WizzAir. Po 15 latach Ryanair ma wreszcie konkurencję w Jasionce. Połączenie do Eindhoven miało zainaugurować 6 listopada, ale WizzAir przesunął je na 15 grudnia. Powodem była pandemia.

Loty będą dwa razy w tygodniu – we wtorki i w soboty. Zmieniają się godziny przylotów i odlotów w porównaniu z tym, co planowano. Samolot w Jasionce miał lądować o 11:05, odlatywać o 11:45. Będzie odpowiednio o 14:15 i 14:50. Lot trwa dwie godziny. 

Rejsy do Eindhoven będą na razie do 9 stycznia 2021 roku. Potem WizzAir zawiesza je na 1,5 miesiąca, by w marcu ponownie je wprowadzić do wiosenno-jesiennego rozkładu. Połączenia będą obsługiwane przez Airbusy A320 i A321 (od 180 do 239 pasażerów).

Jasionka jest 10 lotniskiem w Polsce, które będzie obsługiwało samoloty węgierskiego taniego przewoźnika. Na pokładzie Airbusa A320, który we wtorek po południu wylądował w Jasionce, było ponad 100 pasażerów, do Eindhoven odleciało kilkadziesiąt osób.  

Za sterami Airbusa zasiadł Radosław Rumszewicz, absolwent Politechniki Rzeszowskiej

Historyczna chwila 

Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, nie ukrywa, że połączenie do Eindhoven uruchomiono w skrajnie trudnych warunkach dla branży lotniczej, która w ogromnym stopniu ponosi konsekwencje pandemii koronawirusa. 

Hamryszczak nie traci jednak nadziei. – Wierzę, że połączenie z Eindhoven to dopiero początek naszej współpracy z WizzAir i wkrótce będziemy mogli uruchomić kolejne kierunki z Rzeszowa – mówi prezes Hamryszczak.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Optymizm panuje też u władz województwa. – Jestem przekonany, że połączenie z Niderlandami zwiększy zainteresowanie mieszkańców z tego kraju ofertą turystyczną Podkarpacia i pomoże rozwinąć kontakty biznesowe – twierdzi marszałek Władysław Ortyl.

– Z zachwytem świętujemy ten historyczny moment i pierwszy lot z Rzeszowa Jasionki do Eindhovencieszy się George Michalopoulos, członek zarządu ds. handlowych w WizzAir. 

W podobnym tonie mówi Roel Hellemons, prezes Eindhoven Airport. – Obydwa miasta, jak i regiony, w których się znajdują, zawdzięczają swój rozwój dzięki nowym technologiom, innowacjom i gospodarce opartej na wiedzy – powiedział Roel Hellemons.

Port lotniczy w Eidhoven to drugie największe lotnisko w Holandii – w 2019 roku obsłużyło prawie 6,8 mln pasażerów. Przejazd z lotniska do centrum miasta trwa ok. 20 minut. 

Eindhoven jest znane z muzeum Philipsa. To najjaśniej świecące miejsce w Niderlandach i jednocześnie jedna z głównych atrakcji turystycznych. W okolicy jest też słynny malowniczo położony młyn wodny, pojawiający się na serii znanych obrazów Vincenta van Gogha. Kibicom piłkarskim kojarzy się z jedną z bardziej znanych drużyn europejskich – PSV.

Ruszyły loty z Jasionki do Eindhoven. Wracają także połączenia Ryanaira

Ryanair też się podnosi

Przy okazji warto nadmienić, że od środy (16 grudnia) do Jasionki wracają też loty do Bristolu, Manchesteru, Londynu (Luton) i Dublina. Ryanair, z powodu pandemii, zawiesił je od 15 listopada do 15 grudnia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama