Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Około 400 podkarpackich policjantów zostanie przeszkolonych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Szkolenia, które ruszyły w dniach 25-26 marca, zainicjował i finansuje Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie. Szkolenia przez najbliższe miesiące będą odbywały się cyklicznie.

Mają pogłębić wiedzę policjantów z zakresu udzielania pierwszej pomocy, jej prawnych i moralnych aspektów oraz przypomnieć sekwencje działań przedmedycznych, łańcuch przeżycia, czy sprawdzić umiejętności z wykorzystywania sprzętu szkoleniowego.

Podkarpaccy policjanci codziennie podejmują tysiące interwencji. Prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy jest jednym z ważniejszych elementów wyszkolenia funkcjonariuszy. W tym zakresie należy podnosić poziom swojej wiedzy i być ciągle na bieżąco.

– Dzięki naszej akcji uda się przeszkolić blisko 400 policjantek i policjantów w naszym województwie – podkreśla Krzysztof Filip, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie.

Z Wydziałem Kadr i Szkolenia KWP w Rzeszowie ustalono, że w pierwszej kolejności w szkoleniach wezmą udział policjanci prewencji, w tym dyżurni, pełniący służbę w policyjnych aresztach, z komórek patrolowo-interwencyjnych oraz z ruchu drogowego.

Pion kryminalny również został ujęty w programie szkoleniowym.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zajęcia podzielone są na bloki teoretyczne i praktyczne. Uczestnicy poznają podstawy anatomii człowieka, uczą się zasad zapewnienia bezpieczeństwa sobie i osobie ratowanej, ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.

Duży nacisk kładziony jest na prawidłowe wykonywanie resuscytacji oddechowo- krążeniowej. Do szkoleń wykorzystywane są fantomy, które w realny sposób oddają anatomię osoby dorosłej i niemowlaka.

Policjanci poznają nie tylko teoretyczne aspekty udzielania pomocy przedmedycznej, ale przede wszystkim mogą po raz kolejny przećwiczyć wszystko w praktyce. Pewność siebie, odpowiedni poziom wiedzy, powtarzalność są podstawą fachowej pomocy. 

– W ratowaniu życia ludzkiego liczy się każda sekunda, a służby są na miejscu bardzo szybko, zatem takie szkolenia to „strzał w dziesiątkę” – uważa Bartosz Wajstuch, dyrektor NZOZ Paramedyk, ratownik z wieloletnim stażem prowadzący szkolenia.

Dzięki współpracy pomiędzy Związkiem a KWP w Rzeszowie, w najbliższych kilku miesiącach uda się przeszkolić blisko 10 procent podkarpackich policjantów. 

– Jednym z ważnych elementów naszej działalności jest podnoszenie wiedzy i umiejętności wśród policjantów. Dzięki uzyskanej pomocy finansowej z Funduszu Prewencyjnego PZU, tak ważne szkolenia są możliwe do realizacji – kończy Krzysztof Filip.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama