Aktor Waldemar Czyszak z Teatru im. W. Siemaszkowej wcieli się w rolę Edwarda Janusza. W środę w Rzeszowie ruszyły zdjęcia do krótkometrażowego filmu pt. „Rzeszowskie janusze”.

[Not a valid template]

 

Zdjęcia kręcone są w dawnych pomieszczeniach kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, gdzie mieszkał syn E. Janusza, Fryderyk Janusz. Tam zrekonstruowano wnętrze salonowe, a także wnętrze zakładu fotograficznego w stylizacji pierwszych lat XX w.

Edward Janusz (1850-1914) założył zakład fotograficzny w 1886 r. przy ul. Sandomierskiej 18 (obecna Grunwaldzka). Z kolei od 1898 r. doczekał się zaszczytnego tytułu Cesarsko Królewskiego Nadwornego Fotografa, a jednocześnie jego zakład uznawany był za jeden z najlepszych w ówczesnej Galicji.

Janusz fotografował mieszkańców Rzeszowa i okolicy, dokumentował życie społeczne, kulturalne i polityczne miasta. Skupiał się też na dokumentacji ulic, budynków i wydarzeń, jakie rozgrywały się wtedy w Rzeszowie.

Po śmierci Edwarda Janusza w 1914 r. zakład prowadzony był początkowo przez żonę Leopoldynę, a później do lat 70. XX wieku przez córki Helenę i Marię.

Po Januszu pozostało bogate archiwum, na które złożyła się praca trzech pokoleń, liczące około 36 tysięcy szklanych klisz, kilka tysięcy błon fotograficznych oraz ponad 2 tysiące fotografii różnych formatów.

Zdjęcia przedstawiają tysiące ówczesnych mieszkańców Rzeszowa i okolic oraz obrazy zmieniającego się na przestrzeni dziejów miasta. Zbiór ten jest jedyny w swoim rodzaju i jednym z największych w kraju. Obecnie zdjęcia są w posiadaniu Muzeum Okręgowego  w Rzeszowie.

Postać Edwarda Janusza upamiętnia niedawno powstały w Rzeszowie mural najsłynniejszego rzeszowskiego fotografa.

Ożywić zdjęcia Janusza

Film „Rzeszowskie janusze” jest próbą zmierzenia się twórców z zagadnieniem życia i twórczości rzeszowskiego fotografa epoki galicyjskiej.

– Ideą filmu jest opowiedzenie historii Rzeszowa doby galicyjskiej przełomu XIX i XX w. za pomocą zachowanej kolekcji fotograficznej Edwarda Janusza – tłumaczy Jakub Pawłowski z Fundacji Rzeszowskiej, która jest zaangażowana w produkcję filmu.

Twórcy filmu poruszać się będą w kilku gatunkach filmowych, jak dokument, fabularyzowana historia oraz animacja.

Widza będą wdrażać w dzieje miasta galicyjskiego, jakim był Rzeszów, uwzględniając przy tym najważniejsze wydarzenia ze świata, Europy, C.K. Austrii oraz Galicji (jak i wszystkich ziem polskich będących wtedy pod zaborami).

W filmie koronną rolę odgrywać będą eksperci w dziedzinie historii i fotografii. Ponadto film oscylował będzie wokół zagadnień sztuki. Tutaj twórcy będą starali się wykazać, jaki poziom artystyczny reprezentuje kolekcja fotografii Edwarda Janusza, a także w jaki sposób wpisuje się w przestrzeń miejską Rzeszowa.

Twórcy filmu chcą poprzez animację ożywić zdjęcia Edwarda Janusza i z bliska przyglądnąć się poszczególnym elementom architektury, życia miejskiego, czy nawet twarzom rzeszowian.

Ważną rolę odegra tutaj dodatkowe udźwiękowienie poszczególnych kadrów rzeszowskiego fotografa. Zdjęcia Janusza z jednowymiarowych, staną się obrazem wielowymiarowym i za ich pomocą, jak po przewodniku, poruszać się będzie można po galicyjskim Rzeszowie nad Wisłokiem.

Film w reżyserii Ilony Duszy-Kowalskiej i Kuby Kowalskiego (twórców ubiegłorocznego filmu społecznościowego „Sedno”) i scenariusza autorstwa Ilony Duszy-Kowalskiej i Jakuba Pawłowskiego, ma dostarczyć widzom chwile wzruszeń i zadumę nad przemijającym obrazem Rzeszowa.

Film ma także zainteresować współczesne pokolenia rzeszowian dziejami miasta, poprzez inspirowanie go do odkrywania własnych korzeni w lokalnej historii. W rolę Edwarda Janusza wcieli się aktor Waldemar Czyszak z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Udostępnią przestrzeń planu

Prace nad filmem potrwają do końca listopada br. Premiera odbędzie się w grudniu br. W przyszłym roku planowana jest organizacja otwartych pokazów specjalnych. Kopie filmu zostaną również przekazane do wybranych placówek oświatowych, w tym szkół, bibliotek i domów kultury.

„Rzeszowskie janusze” to produkcja Fundacji Rzeszowskiej w koprodukcji z Estradą Rzeszowską i Podkarpacką Komisją Filmową i we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Stowarzyszeniem Emaus – Rzeszów, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej.

Film jest współfinansowany z pieniędzy budżetu samorządu podkarpackiego. Projektowi patronuje prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Od 8 do 14 października br. zainteresowani mogą wykorzystać przestrzeń planu filmowego na niekomercyjne działania, np. sesje zdjęciowe, warsztaty itp.

Zapisy na przestrzeń: kdelikat@estrada.rzeszow.pl.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama