Zdjęcie: Materiały prasowe

Lotnisko w Jasionce jest jednym z szesnastu, które stracą połączenia z lotniskiem Oslo Rygge. Ryanair zamyka tam swoją bazę na skutek podatku pasażerskiego, który zamierza wprowadzić norweski rząd.

„To czarny dzień dla Oslo Rygge i całej Norwegii, a także norweskiej turystyki” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez irlandzką tanią linię lotniczą Ryanair.

Nowy podatek w Norwegii ma wynieść 80 koron od pasażera, czyli ok. 35 zł. Norweski rząd wprowadzenie podatku tłumaczy troską o środowisko. Oszacował, że dzięki podatkowi budżet Norwegii wzbogaci się rocznie kwotą przynajmniej 2 mld koron (około 895 mln zł).

Przeciwko wprowadzeniu podatku protestuje Ryanair, który jest jedynym tanim przewoźnikiem na lotnisku Oslo Rygge. Irlandczycy zdecydowali, że od 1 listopada ich samoloty przestają obsługiwać 16 połączeń.

Ryanair twierdzi, że lotnisko znajdujące się ok. 100 km od stolicy Norwegii na podatku straci rocznie 900 tys. pasażerów i 1000 miejsc pracy w porcie, który już także potwierdził, że Ryanair zlikwiduje swoją bazę w Oslo Rygge. To też oznacza, że lotnisko zostanie zamknięte. Planowane jest to na 29 października.

W Oslo Rygge obecnie stacjonują cztery samoloty irlandzkiego przewoźnika. Mają zostać przebazowane do innych baz w sieci 33 krajów.

Jasionka „ofiarą” podatku

Na decyzji Ryanair’a ucierpi m.in. lotnisko w Jasionce, z którego od końca kwietnia 2013 r. Irlandczycy uruchomili dwa połączenia w tygodniu do Oslo. Obecnie do stolicy Norwegii z Jasionki można latać w środy i soboty.

Loty z Jasionki do Oslo cieszą się ogromną popularnością. Praktycznie każdy samolot Ryanaira jest wypełniony. Od początku istnienia połączenia do końca maja  br. Ryanair na tej trasie przewiózł prawie 93,5 tys. pasażerów.

W niepełnym 2013 r. z połączeń do Oslo skorzystało blisko 18,5 tys. pasażerów, rok później już prawie 30 tys., a w 2015 r. – 32 722 pasażerów. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy br. na lot do i Oslo zdecydowało ponad 13 tys. osób.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama