Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

W województwach podkarpackim i lubelskim właściciele sklepów nie będą karani za otwieranie sklepów w niedzielę.

„Ze względu na stan wyższej konieczności apeluję o otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim” – napisała w niedzielę na Twitterze Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Dodała, że w tej sprawie jest w kontakcie z Katarzyną Łażewską-Hrycko, głównym inspektorem pracy. – Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne – zapowiedziała minister Maląg.

Chodzi o to, by przedsiębiorcy z Podkarpacia i Lubelskiego nie byli karani za to, że w niedzielę otwierają sklepy. To właśnie w tych dwóch województwach przy granicy z Ukrainą udzielana jest obecnie pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekają przed atakiem Rosji. 

Zakaz handlu w niedzielę można znieść w „stanie wyższej konieczności”. 

– W tej sytuacji, w szczególności w województwie podkarpackim i lubelskim, jest możliwe otwarcie sklepów w niedzielę ze względu na to, że działamy w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, wyższego dobra – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu. 

Od 1 lutego rząd ukrócił obchodzenie zakazu handlu w niedzielę. Sklep może być otwarty, jeżeli działająca w nim „placówka pocztowa” generuje minimum 40 procent miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama