Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

W Rzeszowie na 1000 mieszkańców przypada 735 pojazdów. Daje to 22. miejsce w rankingu zmotoryzowania. Spośród miast województwa podkarpackiego Rzeszów plasuje się na drugim miejscu.

Eksperci rankomat.pl, przygotowując ranking najbardziej zmotoryzowanych miast, wzięli pod uwagę samochody osobowe, ciężarowe i motocykle zarejestrowane w 66 miastach na prawach powiatu.

W utworzeniu listy posłużono się danymi GUS opracowanymi dla każdego z trzech rodzajów pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Miejsce na liście porównywarki wynika z sumy tych pojazdów przypadających na każdy 1000 mieszkańców danego miasta.

Rzeszów znalazł się na 22. miejscu rankingu. Jest drugi w swoim regionie, za Przemyślem (954,0), który jest pierwszy w całym zestawieniu. Mniej pojazdów jest zarejestrowanych w Krośnie (674,9) i Tarnobrzegu (626,1). Najmniej pojazdów na 1000 mieszkańców w skali kraju przypada w Wałbrzychu (391,1).

Choć w Rzeszowie spośród wszystkich rodzajów pojazdów najwięcej jest samochodów osobowych, to w rankingu ciężarówek Rzeszów zajmuje 15. miejsce z wynikiem 116,6. W przypadku samochodów osobowych jest to miejsce 29. z rezultatem 586,5.

Na 1000 rzeszowian przypada 31,9 motocykli, a to daje 22. pozycję. We wszystkich rankingach wyższe miejsce zajmuje Przemyśl, oprócz zestawienia samochodów ciężarowych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Zwykle mieszkańcy większych miast płacą więcej za ubezpieczenie OC w porównaniu do właścicieli samochodów z mniejszych miejscowości np. mieszkańcy Rzeszowa mieli wyższe OC niż np. Krosna – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

W pierwszym kwartale 2021 r. średnia cena OC w Rzeszowie wyniosła 599 zł. To o 18 zł mniej od średniej dla całego kraju i 78 zł więcej od średniej wojewódzkiej. Rzeszowianie płacili najwyższą stawkę OC w regionie.

Niższy koszt OC był w Przemyślu (549 zł), Krośnie (532 zł) i Tarnobrzegu (510 zł). Tarnobrzeg był jednocześnie najtańszym miastem kraju. Rzeszów w rankingu miast wojewódzkich pod względem najniższych składek był na drugim miejscu tuż za Opolem (552 zł).

Zdjęcie: materiały rankomat.pl

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama