Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Za promocję Rzeszowa na targach lotniczych w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Korei Południowej miasto zapłaci 50 tys. zł. 

Umowę w tej sprawie władze Rzeszowa w poniedziałek zawarły w Urban Labie ze stowarzyszeniem „Dolina Lotnicza”, które zrzesza firmy z branży lotniczej w południowo-wschodniej części Polski.

„Dolina Lotnicza” działa już 20 lat. Na początku w stowarzyszeniu było 18 firm, dziś jest ich 180. Na starcie roczna sprzedaż firm wynosiła 250 mln dolarów, dziś – 3 mld. W firmach z „Doliny Lotniczej” pracuje obecnie 33 tysiące osób, a zaczynały od 9 tysięcy. 

15 lat owocnej współpracy

Stowarzyszenie z miastem Rzeszów współpracuje od 15 lat. W marcu 2007 roku samorząd sfinansował pierwszy wspólny pobyt przedstawicieli stolicy województwa i „Doliny Lotniczej” na największych na świecie targach lotniczych w Paryżu – Paris Air Show. 

Wniosek o wsparcie tej inicjatywy na forum Rady Miasta Rzeszowa złożył wówczas Konrad Fijołek, wtedy radny, a dzisiaj prezydent Rzeszowa. – Od tamtej pory zaczęło się 15 bardzo aktywnych, bardzo owocnych lat współpracy – mówił w poniedziałek prezydent Fijołek. 

Bez tego wsparcia wiele wyjazdów byłoby niemożliwych. A dzięki temu firmy nawiązały szereg kontaktów – twierdzi Marek Bujny, wiceprezes „DL”. – Nie byłoby „Doliny Lotniczej”, gdyby nie pięknie rozwijający się Rzeszów – uważa Marek Darecki, prezes stowarzyszenia.

Podniebna promocja 

Kolejną okazją do wspólnego promowania się będą targi ILA Berlin, już po raz piąty odbędą się 24 czerwca. – Jest tam ok. 1100 wystawców z 41 państw, liczba zwiedzających dochodzi do 200 tysięcy – mówi Kamil Czyż, dyrektor Wydziału Marki Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Oprócz udziału w berlińskich targach lotniczych, miasto po raz pierwszy weźmie udział w  Farnborough International Airshow w Wielkiej Brytanii (18-22 lipca). Rzeszów będzie się też promował na Gyeongnam Sacheon Aerospace Expo w Korei Południowej (28-30 września).

Stolica Podkarpacia będzie miała też swoich przedstawicieli na kolejnej edycji Paris Air Show w 2023 roku. Za wspólny wyjazd na wszystkie cztery międzynarodowe wydarzenia lotnicze miasto zapłaci 50 tysięcy złotych. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama