Stop-klatka ze spotu. Na zdjęciu Dagny Mikoś, aktorka Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
Reklama

Prawniczka, aktorka, nauczyciel, społecznicy, przedstawiciele władz miasta, lokalnych firm i organizacji pozarządowych mówią o przemocy. O tym, że każdy zasługuje na spokój, szczęście i szacunek. Przemoc nie zawsze oznacza bicie. Każdy powinien zobaczyć spot.

Rzeszów dołączył do międzynarodowej akcji „16 dni działań przeciwko przemocy”.  Organizowana jest ona od 1991 roku, by pokazać skalę przemocy wobec kobiet, w jaki sposób można jej zapobiegać, jak się bronić i gdzie się zgłaszać w przypadku zagrożenia.

Dlatego ratusz przygotował kampanię „Rzeszów przeciwko przemocy”, która ma uświadomić czym jest przemoc, jak ją rozpoznać, i że w mieście działają organizacje, do których zawsze można zwrócić się po pomoc.

– Mam nadzieję, że bezpłatna pomoc prawna, spotkania grupy wsparcia, a także debata społeczna i wykłady, będą punktem wyjścia do zrobienia pierwszego kroku, by wyzwolić się z rąk oprawcy – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

– Chcemy wyczulić społeczeństwo na problem przemocy, nie bądźmy obojętni i reagujmy na przemoc – apeluje Stachowska.

Na potrzeby kampanii wydrukowano ulotki oraz plakaty, powstanie też 13 spotów, które będą pokazywane w mediach społecznościowych i autobusach miejskich. 

– Jedna na pięć kobiet doświadcza przemocy. Zasługujesz na spokój, szczęście i szacunek. Przemoc to nie tylko ból. Przemoc psychiczna nie pozostawia ran ani śladów na ciele – słyszymy w nagranym już spocie.

Występują w nim: Patricia Mitro, Dagny Mikoś, Mateusz Sojka, Witold Walawender, Dorota Rząsa, Waldemar Ruszel, Magdalena Koryl, Monika Szubertowicz, Eliza Kinga Rzędarska.

W ramach kampanii odbędzie się też debata społeczna „Przemoc nie jedno ma oblicze”. Uczestnikami będą przedstawiciele samorządu i społecznicy. Debata odbędzie się 6 grudnia o godz. 18:00 w Urban Lab, będzie też transmitowana online.

Każdy, kto potrzebuje pomocy, może skorzystać z bezpłatnych porad prawnych i w tym celu zgłosić do punktów prowadzonych przez miasto Rzeszów. Będą też wykłady prawnika dotyczące rozwodów i separacji oraz m.in. ustalenia lub podwyższenia alimentów.

W rzeszowskim ratuszu, do 3 grudnia, przedstawicielki Rady Kobiet mają dyżury od godz. 17:00 do 19:00.

Będą też otwarte grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie, czyli spotkania prowadzone będą przez certyfikowanego psychologa na terenie Ośrodka Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej MOPS w Rzeszowie.

O swojej sytuacji można też porozmawiać z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Będą dyżurować w punkcie w Millenium Hall 3 i 8 grudnia, od 12:00 do 15:00. W środę, 8 grudnia, jedną z osób dyżurujących będzie wiceprezydent Krystyna Stachowska.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama