Czterodniowa wycieczka do Wiednia to główna nagroda w konkursie wiedzy hasłem „Rzeszów – to moje miasto, miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam”. Biorą w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs , którego celem jest zgłębianie kultury i historii Rzeszowa, a także poznawanie dziejów osób związanych ze stolicą Podkarpacia, odbywa się już po raz trzeci. Organizatorem konkursu jest Instytut Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Fundacji Książąt Lubomirskich, która przekazała fundusze na nagrodę główną.

Konkurs ma pomóc w odkrywaniu bogactwa dziedzictwa kulturowego Rzeszowa oraz uświadomieniu europejskiego wymiaru tego dziedzictwa. Zakończył się już etap szkolny. Do finału zakwalifikowało się 140 uczniów. Młodzież jest bardzo zainteresowana odkrywaniem historii Rzeszowa, ale kuszące są również nagrody.

– Cieszymy się, że szkoły angażują się w krzewienie wiedzy historycznej małych ojczyzn. To bardzo ważne. W finale uczniowie będą rozwiązywali test, a następnie dziesiątka najlepszych będzie rywalizowała o nagrodę główną w konkursie – mówi dr Adam Kulczycki z Instytutu Socjologii UR, który jest koordynatorem konkursu.

Czterodniową wycieczkę do Wiednia sponsoruje Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, a prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc dla zwycięzcy ufunduje tablet. Również cenne nagrody są za 2. i 3. miejsce .

Teraz uczniowie podzieleni na grupy zwiedzają Rzeszów i zapoznają się ze społeczną pamięcią przeszłości na temat miasta, postaciami i wydarzeniami, które wpłynęły na jego dzieje. Odkrywają miejsca symboliczne upamiętniające ważne osoby i organizacje, a także poznają współczesne przekształcenie przestrzeni Rzeszowa.

– To region, z którego ród Lubomirskich się wywodzi, to nasza mała ojczyzna. Dlatego czujemy się w obowiązku, by pielęgnować wiedzę o nim wśród zdolnej młodzieży, ponieważ tylko w ten sposób możemy rozwijać patriotyzm wśród przyszłych pokoleń. Kontynuacja rodzinnych tradycji jest dla Fundacji obowiązkiem i cieszymy się, że możemy wspomagać takie działania – wyjaśnia Jan Lubomirski-Lanckoroński.

Etap finałowy konkursu planowany jest na najbliższą środę (27 kwietnia) o godz. 10:00 w Auli Głównej UR przy ul. Prof. Pigonia 1. Natomiast uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu odbędzie się 25 maja o godz. 10:00.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama