W czwartek (1 października) w Rzeszowie rozpoczyna się Breakout Days, festiwal poświęcony twórczości śp. Tadeusza Nalepy. Koncert „Dzieci” będzie najważniejszym punktem imprezy.

Tadeusz Nalepa, którego nazywano „ojcem polskiego bluesa”, wielokrotnie w wywiadach podkreślał, że jest rzeszowianinem. Urodził się w Zgłobniu koło Rzeszowa. Zmarł po długiej chorobie w 2009 r. Miał 64 lata.

Festiwal Breakout Days ma upamiętniać twórczość oraz postać Tadeusza Nalepy. 6 lat temu na ulicy 3 Maja stanęła rzeźba z brązu, która przedstawia założyciela Breakoutu, „idącego” deptakiem i trzymającego w ręce gitarę.

Muzyka zespołu Breakout od lat elektryzuje słuchaczy, a jego nazwa stała się marką rozpoznawalną w wielu krajach. Breakout to także marka, która w Polsce kojarzona jest z Rzeszowem.

W czwartek (1 października) w Rzeszowie rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu, którego kuratorem programowym jest Piotr Nalepa, syn nieżyjącego artysty, oraz Robert Lubera, wokalista i kompozytor tekstów.

O godz. 18:30 przed pomnikiem Tadeusza Nalepy odbędzie się performance. Uliczny występ Kraków Street Band zostanie połączony z przejściem improwizowanego korowodu „nowoorleańskiego” pod kino Zorza, gdzie o godz. 19:00 zostanie oficjalnie rozpoczęty Breakout Days 2015.

Piotr Nowak z wyjątkowym utworem

O 19:10 w Zorzy zostanie rozstrzygnięty konkurs „Videofon”, do którego można było przesyłać 5-minutowe teledyski inspirowane twórczością Tadeusza Nalepy. Teledyski będą pokazane, a swoich komentarzy udzielą jurorzy konkursu: Tytus Klepacz, Mariusz Wilczyński.

O godz. 20:00 w Zorzy rozpocznie się koncert zespołu Kraków Street Band.

W piątek (2 października) w ramach festiwalu w pubie muzycznym Mikrofon przy ul. Matejki 8A odbędzie się koncert podczas którego wystąpią Sagitarius, świętujący 30-lecie zespołu, oraz HooDoo Band. Nie zabraknie także jam session. Początek o godz. 20:00.

W sobotę (3 października) na rzeszowskim Rynku ostatni i najważniejszy dzień festiwalu o godz. 17:00 rozpocznie Piotr Nowak Band. Nowak to legendarny gitarzysta Breakoutu i Blackoutu. W nowej formacji wykonuje wyjątkowy utwór „Pamięć” – tekst złożony z tytułów piosenek Tadeusza Nalepy oraz Blackoutu i Breakoutu. Muzyka skomponowana przez Roberta Bartusika utrzymana jest w klimacie kompozycji z przełomu lat 60. i 70.

Czy dzieciom artystów jest łatwiej?

O 17:30 rozpocznie się koncert „Dzieci”, w którym organizatorzy chcą pokazać, jak na scenie radzą sobie dzieci-artyści, „obciążone” sukcesami rodziców-artystów. Widzowie sami będą mogli ocenić wpływ rodziców na swoje dzieci. Czy rzeczywiście jest im łatwiej? Czy potrafią stworzyć własny wizerunek sceniczny? Czy powinny kultywować osiągnięcia rodziców?

– Na te pytania będziemy mogli odpowiedzieć w czasie koncertu na rzeszowskim Rynku, podczas którego usłyszymy piosenki historycznego zespołu Breakout w zupełnie nowej odsłonie – zapowiadają organizatorzy.

Na scenie wystąpią: Anna Rusowicz, Żaneta Lubera, Piotr Nalepa, bracia Piotr i Wojtek Cugowscy. Artystom „Dzieciom” towarzyszyć będą m.in. Michał Jurkiewicz, Łukasz Belcyr, Wojtek Famielec, Bartek Pawlus, Robert Lubera.

Koncert uatrakcyjnią dodatkowo animacje Mariusza Wilczyńskiego.

W ramach Breakout Days 2015 w ostatni dzień festiwalu odbędzie się jeszcze koncert w pubie Mikrofon. Wystąpią Magda Piskorczyk i rzeszowski zespół Kłusem z Blusem. Początek o godz. 20:00.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama