Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Dzisiaj na rzeszowskim Rynku odbędzie się koncert „Synowie bluesa” w ramach festiwalu Rzeszów Breakout Days 2018. Muzycy bluesowi oddadzą muzyczny hołd Tadeuszowi Nalepie, założycielowi zespołu Breakout.

Rzeszów Breakout Days 2018 rozpoczął w czwartek od koncertu „B.B. King Nalepa” w Studiu Koncertowym Radia Rzeszów. Zagrali: Sebastian Riedel, Leszek Cichoński, Sławek Wierzcholski, Bartek Grzanek, Piotr Nalepa, Wojtek Famielec, Józef Rusinowski, Michał Jurkiewicz, Robert Lubera i Żaneta Lubera. 

W piątek, w drugi dzień festiwalu, który potrwa do soboty (16 września), o 19:00 na scenie rzeszowskiego Rynku rozpocznie się koncert finałowy, składający się z dwóch części.

W pierwszej części w koncercie „Synowie Bluesa” zagrają Piotr Nalepa – syn Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej, oraz Sebastian Riedel, lider blues-rockowego zespołu Cree, który swoim stylem muzycznym nawiązuje do lat 60.i 70. ubiegłego wieku, prywatnie – syn legendarnego wokalisty grupy Dżem – Ryszarda Riedla.

Zarówno Piotr, jak i Sebastian pielęgnują spuściznę po swoich rodzicach, angażując się w projekty upamiętniające zespoły Breakout i Dżem. 

W drugiej części piątkowego koncertu wystąpi Ireneusz Dudek, znany pod pseudonimem artystycznym Shaki’n Dudi, który obraca się w klimacie bluesa, rock and rolla i neo swingu. Shaki’n Dudi jest twórcą największego festiwalu bluesowego w Polsce – Rawa Blues Festival, występował m.in. w zespołach Apokalipsa, Dudek Blues Band, w latach 70. współpracował również z Breakoutem.

O 22:00 w Hotelu Bristol natomiast odbędzie się koncert formacji Czarny Pies. To projekt muzyczny Leszka Windera. Oprócz niego na scenie pojawią się skrzypek i multiinstrumentalista Jan Gałach, legendarny perkusista supergrupy SBB Jerzy Piotrowski, gitarzysta i multiinstrumentalista Mirosław Rzepa, grający na harmonijce Michał Kielak oraz Krzysztof Ścierański – od wielu lat najlepszy gitarzysta basowy w Polsce.

Bezpłatne zaproszenia na koncert można odbierać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) do godz. 17:00.

W sobotę (15 września) tradycyjne już „Gramy dla Nalepy”. Na ul. 3 Maja przy pomniku Tadeusza Nalepy spotykają się fani Breakoutu, by wspólnie wykonać jeden z najsłynniejszych utworów  – „Kiedy byłem małym chłopcem”. Estrada Rzeszowska zaprasza wszystkich gitarzystów – start o 16:00.

Na małej scenie przy ulicy 3 maja zagrają także duet harmonijkowo-gitarowy The Blues (o 17:00) oraz bluesowo-rockowy podtrzymujący płomień polskiego bluesa zespół Blues Perspective Band (17:30).

Przez wszystkie dni trwania festiwalu można oglądać dwie wystawy: prace Agi Krysiuk „Obrazy z płyt winylowych” w Hotelu Bristol oraz plenerową wystawę fotografii Marka Karewicza na rzeszowskim Rynku.

Tadeusz Nalepa to legendarny muzyk bluesowy, kompozytor, autor tekstów i gitarzysta. Z założonym przez siebie zespołem Breakout nagrał 10 płyt, grupa istniała przez 13 lat. Nalepa młodość spędził w Rzeszowie, to tutaj ukończył szkołę muzyczną w klasach kontrabasu, skrzypiec oraz klarnetu. „Ojciec polskiego bluesa” zmarł w 2007 roku. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Polecam wystawę prac Agi Krysiuk. Na żywo robią jeszcze większe wrażenie, niż widziane w internecie. Dopracowane w każdym szczególe i przede wszystkim robione ręcznie.

Comments are closed.