Fot. Urszula Chrobak / Rzeszów. Piotr Nalepa na tle muralu swojego ojca przy Estradzie Rzeszowskiej
Reklama

Od czwartku do soboty (13-15 września br.) trwać będzie kolejna edycja festiwalu Rzeszów Breakout Days. W Rzeszowie muzycy bluesowi oddadzą muzyczny hołd Tadeuszowi Nalepie, założycielowi zespołu Breakout.

Tadeusz Nalepa to legendarny muzyk bluesowy, kompozytor, autor tekstów i gitarzysta. Z założonym przez siebie zespołem Breakout nagrał 10 płyt, grupa istniała przez 13 lat. Nalepa młodość spędził w Rzeszowie, to tutaj ukończył szkołę muzyczną w klasach kontrabasu, skrzypiec oraz klarnetu. “Ojciec polskiego bluesa” zmarł w 2007 roku. 

Rzeszów Breakout Days 2018 rozpocznie się w czwartek (13 września) o 22:05 koncertem „B.B. King Nalepa” w Studiu Koncertowym Radia Rzeszów. Koncert poprowadzi Jan Chojnacki z radiowej „Trójki”, a zagrają muzycy obracający się w klimacie bluesa i rocka: Sebastian Riedel, Leszek Cichoński, Sławek Wierzcholski, Bartek Grzanek, Piotr Nalepa, Wojtek Famielec, Józef Rusinowski, Michał Jurkiewicz, Robert Lubera i Żaneta Lubera. Bilety na koncert rozdawane są podczas audycji na antenie Radia Rzeszów.

W piątek na rzeszowskim Rynku o 19:00 odbędzie się koncert finałowy, składający się z dwóch części. W pierwszej części w koncercie “Synowie Bluesa” zagrają Piotr Nalepa – syn Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej, oraz Sebastian Riedel, lider blues-rockowego zespołu Cree, który swoim stylem muzycznym nawiązuje do lat 60.i 70. ubiegłego wieku, prywatnie – syn legendarnego wokalisty grupy Dżem – Ryszarda Riedla.

Zarówno Piotr, jak i Sebastian pielęgnują spuściznę po swoich rodzicach, angażując się w projekty upamiętniające zespoły Breakout i Dżem. 

W drugiej części piątkowego koncertu wystąpi Ireneusz Dudek, znany pod pseudonimem artystycznym Shaki’n Dudi, który obraca się w klimacie bluesa, rock and rolla i neo swingu. Shaki’n Dudi jest twórcą największego festiwalu bluesowego w Polsce – Rawa Blues Festival, występował m.in. w zespołach Apokalipsa, Dudek Blues Band, w latach 70. współpracował również z Breakoutem.

O 22:00 w Hotelu Bristol natomiast odbędzie się koncert formacji Czarny Pies. Czarny Pies to projekt muzyczny Leszka Windera. Oprócz niego na scenie pojawią się skrzypek i multiinstrumentalista Jan Gałach, legendarny perkusista supergrupy SBB Jerzy Piotrowski, gitarzysta i multiinstrumentalista Mirosław Rzepa, grający na harmonijce Michał Kielak oraz Krzysztof Ścierański – od wielu lat najlepszy gitarzysta basowy w Polsce.

Bezpłatne zaproszenia na koncert można odbierać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellonska 24) w godzinach 9:00-17:00.

W sobotę (15 września) tradycyjnej już “Gramy dla Nalepy”. Na ul. 3 Maja przy pomniku Tadeusza Nalepy spotykają się fani Breakoutu, by wspólnie wykonać jeden z najsłynniejszych utworów  – „Kiedy byłem małym chłopcem”. Estrada Rzeszowska zaprasza wszystkich gitarzystów – start o 16:00.

Na małej scenie przy ulicy 3 maja zagrają także duet harmonijkowo-gitarowy The Blues (o 17:00) oraz bluesowo-rockowy podtrzymujący płomień polskiego bluesa zespół Blues Perspective Band (17:30).

Przez wszystkie dni trwania festiwalu będzie też można zobaczyć dwie wystawy: prace Agi Krysiuk „Obrazy z płyt winylowych” w Hotelu Bristol oraz plenerowa wystawa fotografii Marka Karewicza na rzeszowskim Rynku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.