Zdjęcie: Agnieszka Lipska / Rzeszów News

„Ciepłe mieszkanie” i „Stop smog”. To dwa rządowe programy do wymiany ogrzewania i walki ze smogiem. Pieniądze będą dla mieszkańców Rzeszowa, ale na podpisanie umów muszą jeszcze poczekać.

„Ciepłe mieszkanie” to program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do wymiany tzw. kopciuchów i poprawy efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. To oznacza, że po dotacje będą mogli sięgnąć właściciele mieszkań w starych kamienicach. Według szacunków, w Rzeszowie jest około 300 takich osób.

Pieniądze będą mogli wykorzystać na wymianę kopciuchów na piece ekologiczne lub skorzystać z podłączenia do ciepła sieciowego. Kwota dofinansowania może wynieść 95 proc. wydatków, ale będzie uzależniona od dochodów właściciela mieszkania. 

 – Mieszkańcy będą mogli również złożyć wniosek na wymianę stolarki okiennej – dodaje dr Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

We wtorek, radni zgodzili się na udział miasta w programie. Zasady zostaną opublikowane po uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Rzeszów przystępuje także do programu „Stop smog”, który zakłada wymianę kopciuchów w domach jednorodzinnych i termomodernizację, czyli docieplenie ścian i dachów oraz wymianę okien i drzwi.

O dotacje będą się mogły starać osoby najmniej zamożne, zagrożone lub dotknięte ubóstwem energetycznym. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 53 tysiące złotych. 

Program „Stop smog” ma być realizowany w Rzeszowie przez trzy lata. Miasto niebawem ogłosi szczegóły naboru, informacje zostaną opublikowane na stronie urzędu. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama