Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Ukazał się ranking Europolis “Miasta dla młodych”, który od kilku lat przygotowuje Fundacja Schumana. Rzeszów okazał się wiceliderem zestawienia. O trzy punkty stolicę Podkarpacia wyprzedziła Warszawa. 

Ranking powstaje w oparciu o siedem wskaźników: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. Łącznie można zdobyć 100 punktów. 

Dane do rankingu Fundacja Schumana pobiera z Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowej Komisji Wyborczej, Biuletynów Informacji Publicznej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz od miast, które brały udział w rankingu. W tym roku porównywano 66 miast na prawach powiatu. 

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa, zdobywając 55 punktów. O sukcesie stolicy Polski zdecydowała przede wszystkim jej silna gospodarka, w tym wysokie zarobki i niski odsetek młodych bezrobotnych.

Drugie miejsce zajął Rzeszów zdobywając 52 punkty, który okazał się zwycięzcą w kategorii „Edukacja”. Stało się tak m.in. dzięki aktywnej polityce stypendialnej kierowanej do licealistów w połączeniu z wysoką dostępnością szkół ponadpodstawowych.

Stolica Podkarpacia od dawna buduje swoją markę na rozwoju lotnictwa i sektora IT, a mieszcząca się w Rzeszowie Politechnika Rzeszowska osiąga bardzo dobre wyniki. Miasto może się też pochwalić bogatą ofertą edukacji zawodowej.

Rzeszów jest także niekwestionowanym liderem w „Mobilności”, znacznie wyprzedzając kolejną Warszawę. Choć dysponuje mniejszą liczbą połączeń międzynarodowych i krajowych niż część miast z innych województw, ma ich jednak dostatecznie dużo, by osiągnąć wysokie noty.

Stolica Podkarpacia skorzystała na inwestycjach w infrastrukturę rowerową. Ma nowoczesny system publicznego roweru miejskiego 4. generacji, który pozwala oddawać wykorzystane jednoślady poza stacjami wypożyczeń. Miasto przoduje także pod względem rozbudowy ścieżek rowerowych i jest liderem jeśli chodzi o buspasy.

Rzeszów ma też najtańszą komunikację miejską po Ostrołęce i Żorach, które swoim mieszkańcom oferują darmowy transport publiczny oraz Krośnie.

Inne atuty Rzeszowa to istniejąca już ponad 25 lat Młodzieżowa Rada Miasta oraz szeroka oferta kulturalna. Stolica Podkarpacia wyraźnie ustępuje za to Warszawie pod względem gospodarczym. Niemniej jednak stanowi ona przykład miasta, które skutecznie przezwycięża międzyregionalne nierówności rozwojowe.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: