Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Nawet 60 autobusów gazowych do 2020  roku i 13 elektrycznych ma się pojawić w Rzeszowie do 2021 roku. Na nowoczesny transport miasto planuje wydać ok. 90 mln zł.

Miasto w ubiegłym roku kupiło 10 elektrycznych Solarisów Urbino 12, za które zapłaciło 30 mln zł. Do tego zestawu dodano jeszcze 30 autobusów przegubowych, też marki Solaris za niespełna 55 mln zł i 10 Autosanów za 10 mln zł. Obecnie miejska flota autobusowa liczy ponad 200 pojazdów.

Dla Rzeszowa to jednak wciąż za mało. – Planujemy zakup kolejnych ekologicznych pojazdów. Jeszcze w tym kwartale chcemy ogłosić przetarg na zakup 40 autobusów zasilanych gazem. Następny przetarg obejmować będzie zakup autobusów elektrycznych. Marzę, by docelowo było ich 100 – mówił w lutym Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

W budżecie miasta zapisano 53 mln zł na zakup ekologicznego transportu. Po wtorkowej sesji Rady Miasta pieniądze jednak z budżetu zniknęły. Powód? – Plan zakupu nowych autobusów wciąż jest aktualny. Zapisane pieniądze zostały przesunięte na przyszły rok, bo wtedy będą płatności – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Przetarg na zakup nowych autobusów mamy już gotowy. Chcemy go ogłosić w maju – dodaje.

Nowe zamówienie ratusza ma dotyczyć zakup od 40 do 60 autobusów gazowych 12-metrowych. – Ta liczba nie jest stała, bo trudno powiedzieć, ile dokładnie uda nam się kupić autobusów za 53 mln zł – wyjaśniają miejscy urzędnicy. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, to nowe autobusy na rzeszowskie ulice wyjechałyby już jesienią 2020 roku.

A co z kolejnymi e-autobusami? One też będą, ale później. – W Wieloletniej Prognozie Finansowej mamy zapisane na transport ekologiczny łącznie 90 mln zł. 53 mln zł wydamy na autobusy gazowe, natomiast pozostałe pieniądze przeznaczymy właśnie na zakup „elektryków”, które zamówmy w odrębnym postępowaniu – wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 13 nowych e-autobusów powinno w Rzeszowie pojawić się w 2021 roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama