Reklama

Rzeszów należy do grupy polskich miast, które prężnie rozwijają się biznesowo i mają największe szanse na dalszą, dynamiczną rozbudowę. Stolica Podkarpacia imponuje przede wszystkim otwartością na potrzeby inwestorów i rozwojem szkolnictwa.

Jak wynika z rankingu miast uczących się, przygotowanego przez Politykę Insight na zlecenie Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Rzeszów jest drugim polskim miastem, w którym panuje najlepszy klimat dla rozwoju biznesu.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Warszawa. W poszczególnych punktach kluczowych badania Rzeszów zwyciężył jednak w kategoriach dotyczących szkolenia wykwalifikowanych pracowników oraz jakości współpracy przedsiębiorstw.

Według Polityki Insight, stolica Podkarpacia zawdzięcza wysoką pozycję w rankingu inwestycjom w rozwój ośrodków akademickich oraz ułatwieniom dla przedsiębiorcom. Rzeszowskie firmy najchętniej wnioskują o unijne wsparcie innowacyjne oraz najrzadziej popełniają przestępstwa gospodarcze.

– W najnowszym rankingu miejsc atrakcyjnych dla biznesu miesięcznika „Forbes”, Rzeszów zajął pierwsze miejsce wśród polskich miast od 150 000 do 300 000 mieszkańców. To dowód na to, że stolica Podkarpacia buduje znakomitą atmosferę dla inwestorów. Modernizacja lotniska Rzeszów-Jasionka, autostrady i dróg ekspresowych oraz przychylność miasta wobec przedsiębiorców zachęcają do przedstawienia oferty rzeszowskim firmom – mówi Łukasz Lefanowicz, prezes Gerda Broker, firmy doradztwa finansowego otwierającej właśnie nowy oddział w Rzeszowie.

Z kolei, jak podkreśla raport Fundacji Pro Progressio, na atrakcyjność Rzeszowa wpływa także dobra lokalizacja oraz specjalizacja usług. Miasto jest nie tylko naturalnym satelitą biznesowym Krakowa, ale również ściąga do siebie ukraińskie przedsiębiorstwa z sektora IT.

Drugą gałęzią gospodarki, którą wspiera miasto jest lotnictwo. W Rzeszowie jest również co najmniej 30 firm świadczących szereg usług outsourcingowych. Jak podkreśla raport Fundacji, łącznie w Rzeszowie funkcjonują aż 22 492 firmy.

– Przed rzeszowskimi spółkami otwierają się zupełnie nowe możliwości biznesowe, związane z szybkim rozwojem stolicy regionu. Prognozujemy, że chęć rozwoju działalności firm może spowodować wzrost zainteresowania nowymi sposobami finansowania bieżącej działalności oraz inwestycji – uważa Łukasz Lefanowicz.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: