Reklama

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbędzie się najbliższe X Forum „Europa – Ukraina”. Porozumienie w tej sprawie w środę podpisano podczas trwającego do czwartku XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

X Forum „Europa – Ukraina” odbędzie się w podrzeszowskiej Jasionce w dniach 22-24 stycznia 2017 roku. Podpisy pod umową złożyli Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, oraz Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Studiów Wschodnich, który jest organizatorem krynickiego Forum.

Zgodnie z umową, następne Forum „Europa – Ukraina” i kolejne jego cztery edycje odbędą się na Podkarpaciu, a dokładnie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Władze naszego województwa nie kryją radości z podpisania umowy.

– Kontynuujemy nasze działania współpracy z Ukrainą – mówi marszałek Ortyl, który niedawno wrócił ze Lwowa, gdzie brał udział w Festiwalu Partnerstwa.

– Liczymy, że współpraca naszego regionu z Ukrainą będzie miała mocniejsze podłoże gospodarcze. Takie forum będzie z pewnością miejscem wymiany doświadczeń, kontaktów między partnerami ukraińskimi a resztą Europy, a także miejscem rozmów na temat przyszłości relacji Unii Europejskiej z Ukrainą – uważa Ortyl.

Podpisywaniu umowy towarzyszyli Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, oraz Dawid Jackiewicz, minister skarbu. Kuchciński, który jest także liderem podkarpackiego PiS, dodaje: – Czujemy się zaszczyceni, że impreza tej rangi odbędzie się w Rzeszowie.

Poprzednie edycje Forum „Europa – Ukraina” organizowano m.in. w Łodzi (2016 r.), czy w Kijowie. Brało w nich corocznie udział ok. 500-600 osób, które reprezentowały różne środowiska – politykę, biznes, świat nauki i mediów.

– Rzeszów i Podkarpacie wydają się być naturalnym miejscem odpowiednim nie tylko ze względów geograficznych – uważa Marek Kuchciński.

Pomoc i wsparcie dla organizacji na Podkarpaciu forum zadeklarował minister Jackiewicz.

Instytut Studiów Wschodnich, który jest organizatorem wydarzenia, to organizacja pozarządowa od lat działająca na rzecz umocnienia dialogu i rozwoju współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Forum „Europa-Ukraina” to jedna z najważniejszych konferencji organizowanych od 2007 r. przez Instytut.

Głównym tematem forum są procesy modernizacji Ukrainy, reformy państwa i gospodarki, problematyka bezpieczeństwa międzynarodowego, mniejszości narodowych, dziedzictwa kulturowego oraz relacje Ukrainy z Unią Europejską.

Organizatorzy uważają, że ta problematyka, zwłaszcza po agresji Rosji na Ukrainę, ma olbrzymie znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa całej Europie.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: